Trwa ładowanie...

Szybki obiad z makaronu - pomysły i wskazówki

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 31.01.2022 15:38
Szybki obiad z makaronu świetnie sprawdzi się w nieoczekiwanych sytuacjach.
Szybki obiad z makaronu świetnie sprawdzi się w nieoczekiwanych sytuacjach. (adobestock)

Szybki obiad z makaronu to doskonałe koło ratunkowe w wielu nieoczekiwanych sytuacjach. Wystarczy kilka prostych składników, by zjeść smaczne i pożywne danie: słodkie bądź wytrawne, podane na ciepło i na zimno. Z czym zrobić makaron na szybko? Na jaki się zdecydować?

spis treści

1. Co na szybki obiad z makaronu?

Szybki obiad z makaronu ratuje w wielu sytuacjach. Mając zaledwie kilka podstawowych składników w krótkim czasie można ugotować nie tylko sycące, ale także pożywne i smaczne danie. Najważniejsze, by wykorzystać odpowiedni makaron, a i go nie rozgotować (najlepszy jest lekko twardy, al dente). Kluczowe są także dodatki.

2. Wartości odżywcze makaronu

Makaron wyrabia się z mąki i wody, czasem jaj. Niekiedy dodaje się do niego zioła, szpinak, suszone pomidory. Do produkcji wykorzystuje się mąkę pszenną, ale także mąkę gryczaną, mąkę kukurydzianą, mąkę orkiszową, mąkę ryżową (makaron ryzowy), mąkę sojową oraz kaszkę makaronową, tzw. semolinę. Popularny jest także makaron z mąki pełnoziarnistej.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Choć walory odżywcze w dużej mierze zależą od rodzaju mąki, przyjmuje się, że makaron to przede wszystkim źródło węglowodanów. W jego skład wchodzi też białko, tłuszcze.

Dla przykładu porcja 100 g ugotowanego makaronu białego spaghetti zawiera:

  • węglowodany - 19,9 g,
  • białko - 3,6 g,
  • tłuszcze - 0,4 g,
  • kwasy tłuszczowe nasycone - 0,10 g, kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0,10 g, kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,20 g.

Makaron jest także źródłem witamin z grupy B (B1, witamina B6, PP oraz kwas foliowy) oraz minerałów: miedzi, cynku, fosforu, żelaza i magnezu, przy czym zawartość witamin i składników mineralnych w makaronach białych jest nieznaczna. Zdecydowanie bardziej zasobne w nie są makarony pełnoziarniste. Maja też więcej błonnika i niższy indeks glikemiczny (IG).

3. Czy makaron tuczy?

Powszechnie uważa się, że makaron tuczy. Czy to prawda? Okazuje się, że niekoniecznie. To produkt o umiarkowanej kaloryczności. Jego wartość energetyczną podbijają ciężkie sosy i niektóre dodatki. Przyjmuje się, że szklanka białego, pszennego, ugotowanego makaronu spaghetti to 185 kcal, a makaronu razowego - około 190 kcal.

Oznacza to, że makaron może zwiększać masę ciała, jeśli jest spożywany w nadmiernych ilościach, zbyt często, z tłustymi sosami lub gdy jest składnikiem wysokokalorycznej diety.

Dbając o figurę, lepszym wyborem od makaronu ze zwykłej pszenicy będzie ten z pszenicy durum, makaron pełnoziarnisty czy makaron gryczany. Ważne także jest, by makaron ugotowany był al dente i podawany z dodatkami o niskiej zawartości tłuszczu i cukru.

Należy pamiętać, że nie powinno się rozgotowywać makaronu, ponieważ to prowadzi do utraty smaku, ale i wartości odżywczych. Co istotne, makaron staje się też wówczas bardziej kaloryczny.

Z makaronu pszennego muszą zrezygnować osoby z nietolerancją glutenu i celiakią. Dla nich polecane są makarony gryczane, sojowe i ryżowe (które naturalnie nie zawierają białka) oraz makarony bezglutenowe.

4. Z czym makaron na szybki obiad?

Z czym makaron na szybki obiad? To zależy od preferencji smakowych oraz dostępności składników. Można bowiem przygotować obiad z:

  • mięsem (smażone kawałki kurczaka, mięso mielone, bekon, szynka),
  • rybami i owocami morza (wędzony łosoś, krewetki, tuńczyk), ale i szybki obiad z makaronem bez mięsa. Makaron w wersji wegetariańskiej można podać z:
  • warzywami (cebula, papryka, kukurydza, pomidory, cukinia, fasola, szparagi, groszek, pory, bakłażan),
  • grzybami (pieczarki czy grzyby leśne),
  • nabiałem (twaróg, jogurt czy serem),
  • jajkami,
  • soczewicą, ciecierzycą,
  • oliwą z oliwek, oliwkami,
  • sosami warzywnymi, serowymi czy pesto,
  • ziołami czy czosnkiem.

Danie z makaronem to świetny pomysł na obiad dla dzieci i dorosłych miłośników spaghetti, na przykład w typie carbonara, napoli, bolognese, spaghetti aglio, olio e peperoncino czy arrabbiata. Dobrym pomysłem jest także zapiekanka z makaronem na ciepło i sałatka na zimno.

Z czym zrobić makaron na szybko

Szybki obiad z niczego? Z makaronem to możliwe. Do makaronu bowiem wystarczy dodać kilka składników, na przykład przecier pomidorowy i bazylię, oliwę z oliwek z czosnkiem, przesmażoną cebulę z jajkiem, podduszone pieczarki z jogurtem, świeże pomidory z ziołami i oliwą, przesmażoną cebulę z tuńczykiem z puszki, jogurt i owoce, wędzonego łososia z fetą i pomidorkami, by w mgnieniu oka przygotować smaczne danie, które jest nie tylko pożywne, ale i zdrowe.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze