Szypułki czereśni - jeść czy nie jeść?
Czereśnie oraz wiśnie to owoce, którymi delektujemy się wczesnym latem. Na stronach internetowych coraz większą popularnością cieszą się przepisy z wykorzystaniem zielonych szypułek owoców. Ale czy rzeczywiście posiadają one walory zdrowotne? Brzmi absurdalnie? Sprawdźmy, czy powinniśmy jeść ogonki czereśni i wiśni.
1. Czereśnie - moc witamin i minerałów
Czereśnie leczą nie tucząc. Owoce to prawdziwa kopalnia witamin. Zawarte w nich witaminy i przeciwutleniacze działają odmładzająco. - Czereśnia ma wiele związków mineralnych, takich jak: potas, fosfor, wapń, magnez, siarka, chlor, sód, cynk, mangan, żelazo, miedź, czy jod. Czereśnie są bogate w witaminy C, A, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12).
Składają się w 80 proc. z wody, dlatego nie tuczą. To idealne rozwiązanie dla osób dbających o sylwetkę – mówi WP abcZdrowie dietetyk Emilia Kołodziejska. - Owoc czereśni jest też doskonałym deserem dla osób chorujących m. in. na tarczycę. A to z powodu dużej ilości jodu. Trzeba wiedzieć, że te smaczne owoce maja więcej jodu niż dorsz i wiele innych ryb morskich. Poza tym, żelazo i wapń, fosfor, których mają pod dostatkiem, odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia tkanki kostnej oraz zębów. Z racji tego polecane są szczególnie dzieciom – dodaje
2. Czereśnie - sposób na piękny wygląd
Najprostszy sposób na młodszy wygląd to porcja czereśni. Systematyczne jedzenie około 50 dag owoców powoduje widoczne ujędrnienie i rozjaśnienie skóry. - Warto stosować czereśnie w celach pielęgnacyjnych - mówi dietetyk Emilia Kołodziejska. Przemysł kosmetyczny nie bagatelizuje tego i często do produkcji kremów korzysta się z wyciągu z owoców czereśni.
Sprawdź koniecznie:
3. Szypułka to samo zdrowie?
Wiele stron internetowych propagujących zdrowy styl życia poleca zjadanie zielonych szypułek czereśni bądź wiśni.
"Szypułka czereśni jest doskonałym lekarstwem przy dolegliwościach dróg moczowych, pęcherza moczowego czy też zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek" - możemy przeczytać na jednym z portali internetowych. Dietetycy stanowczo odcinają się od teorii jedzenia bądź też wypijania naparu z suszonych szypułek. - Nie spotkałam się z żadnym medycznym raportem, który by uwzględniał prozdrowotne właściwości zielonych części owoców czereśni bądź wiśni – mówi dietetyk Anna Kuczkin. - Co więcej, szypułki mogą podrażniać układ jelitowy, przyśpieszyć metabolizm, a to są tylko najłagodniejsze objawy spożycia zielonych końcówek. Z suszem również zalecałabym ostrożność – dodaje.
4. Walory zdrowotne pestek czereśni
Szypułki nie poleca się do spożycia, a jak sprawa wygląda z pestkami? - I tu trzeba być ostrożnym - mówi dietetyk Emilia Kołodziejska. - W walce z kamicą nerkową są bardzo dobrą bronią, zwłaszcza po ususzeniu, zmieleniu i wymieszanej z alkoholem. To nasze popularne nalewki. Problem polega na tym, że pestki zawierają pewną ilość szkodliwych składników. Nalewki są zdrowe i polecane, ale i tu należy zachować umiar – dodaje.
Zobacz koniecznie:
5. Owoce czereśni - walory zdrowotne
Mimo krążących informacji o nadzwyczajnych właściwościach liści, kwiatów czy szypułek, należy zachować czujność. Najzdrowszym (i najsmaczniejszym) elementem pozostają owoce. Czereśnie i pokrewne tym owocom wiśnie są zasadotwórcze. A to oznacza, że jeśli organizm jest zakwaszony, to mogą przywrócić równowagę kwasowo–zasadową. Czereśnie regulują również apetyt, dlatego polecane są szczególnie dzieciom-niejadkom. U osób dorosłych regulują trawienie i chronią przed miażdżycą. Istnieje tylko jedna wada czereśni - sezon na nie trwa stanowczo za krótko.