Trwa ładowanie...

Tęczowy połysk na wędlinie. Sprawdź, co oznacza, zanim zjesz

Avatar placeholder
02.06.2024 09:16
Co oznacza tęczowy połysk na wędlinie? Wyjaśniamy skąd się bierze
Co oznacza tęczowy połysk na wędlinie? Wyjaśniamy skąd się bierze (Getty Images)

Wędliny często są obecne na naszych stołach. Choć są smaczne i wydają się być nieodzownym elementem śniadaniowych kanapek, warto wiedzieć, co kupujemy i spożywamy. Szczególnie gdy na powierzchni naszej ulubionej szynki zauważymy niepokojący, tęczowy połysk. Co to oznacza i czy taki produkt nadaje się do spożycia?

spis treści

1. Skąd się bierze tęczowy połysk?

Tęczowy połysk na wędlinie może wywołać zaniepokojenie, jednak nie jest to znak, że produkt jest zepsuty. Zjawisko to jest związane z procesem krojenia mięsa, podczas którego zmienia się jego struktura.

Włókna mięśniowe przemieszczają się, a światło padając na powierzchnię, ulega załamaniu i rozszczepieniu, tworząc efekt tęczy. To oznacza, że wędlinę można bez obaw spożywać.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pomogą wybrać wysokiej jakości produkt:

Zobacz film: "Naszpikowana chemią. Codziennie lądują na twoim stole"
  • zawartość mięsa - idealnie, gdy w składzie znajduje się minimum 80 proc. mięsa. Im wyższy jego udział, tym mniej miejsca na niepotrzebne dodatki;
  • naturalny proces wędzenia - wybieraj mięsco wędzone naturalnym dymem, co jest gwarancją lepszego składu i smaku;
  • wygląd i świeżość - unikaj wędlin o mazistej konsystencji, sprawdzaj termin przydatności do spożycia, zwłaszczenie przy produktach pakowanych próżniowo;
  • zapach i smak - nie kupuj wędlin o nieprzyjemnym zapachu zjełczałego tłuszczu czy o gorzkim smaku.

2. Wpływ żywności wysokoprzetworzonej

Wędliny, jako produkt wysokoprzetworzony, mogą nieść za sobą dodatkowe zagrożenia dla zdrowia. Żywność wysokoprzetworzona często zawiera duże ilości soli, cukrów, tłuszczów nasyconych oraz substancji dodatkowych, takich jak konserwanty czy wzmacniacze smaku, które w nadmiarze są szkodliwe dla naszego organizmu.

Regularne spożywanie takich produktów wiąże się z ryzykiem rozwoju wielu chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Ponadto, niektóre dodatki do żywności mogą wywoływać reakcje alergiczne lub być czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworów.

W związku z tym, zawsze warto zwracać uwagę na skład zakupionych produktów i, o ile to możliwe, wybierać te mniej przetworzone. Zdrowa dieta oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach jest kluczowa dla utrzymania dobrego zdrowia i zapobiegania wielu chorobom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze