Terapia Gersona - zastosowanie, zasady i opinie
Terapia Gersona, znana też jako dieta Gersona, to zdaniem jej zwolenników skuteczna metoda w walce z rakiem. Jakie są jej zasady i czy faktycznie działa?
1. Historia terapii dr Gersona
Max Gerson, niemiecki lekarz i naukowiec, był zdania, że choroba nowotworowa jest wynikiem zaburzenia równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym oraz niedoborów składników odżywczych. Organizm jest stopniowo niszczony, podlega autodestrukcji. Opracowana przez niego dieta, zwana dietą Gersona, ma za zadanie dostarczyć mu odżywczych składników, dzięki którym będzie miał siłę się bronić.
Terapia Gersona to dla jej zwolenników metoda oczyszczania organizmu i sposób na ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi, m.in. cukrzycą, nowotworami czy zawałem serca.
2. Dieta dr Gersona
Dieta dr Gersona zakłada spożywanie świeżych soków przygotowanych z ekologicznych warzyw i owoców. Obecne w nich składniki mają za zadanie odżywić organizm i pomóc mu pozbyć się toksycznych substancji, jakie w nim zalegają. W związku z tym celem terapii Gersona jest oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów, a także uzupełnienie wszelkich niedoborów składników odżywczych w organizmie. Jak przekonuje dr Gerson, tylko w ten sposób organizmowi zostanie przywrócona naturalna zdolność do samoleczenia.
Dieta Gersona trwa 6 tygodni. W tym czasie każdego dnia należy spożywać 13 porcji soku, m.in. z marchwi, jabłek, zielonych liści. Napój pije się małymi łykami, mieszając w ustach ze śliną, bardzo powoli.
Na diecie Gersona konieczne jest też zrezygnowanie ze stosowania soli, która zdaniem twórcy tej metody jest jednym z największych zagrożeń współczesnej diety. Wyeliminować trzeba również biały cukier, mąkę, kawę i herbatę, orzechy, kakao, mleko. W jadłospisie diety Gersona nie mogą też pojawić się produkty przetworzone, z dodatkiem chemicznych polepszaczy smaku i konserwantów. Nie ma w nim też miejsca dla mięsa oraz produktów odzwierzęcych. Nie wszystkie warzywa są też dozwolone: do przygotowania soków nie wolno stosować jagód, ananasów, awokado, ogórków i surowego szpinaku (spożywać można wyłącznie gotowany).
Nieodzownym elementem terapii Gersona jest też lewatywa z kawy. Twórca tej metody uważa bowiem, że samo picie soków nie wystarczy. Lewatywa ma pomóc usunąć z organizmu wszystkie toksyczne złogi, które są przyczyną wielu chorób. W przypadku choroby nowotworowej ma to zapobiec powstawaniu przerzutów.
3. Terapia sokowa
Terapia sokowa ma wielu przeciwników i zwolenników. Są osoby, które dowodzą, że taka dieta im pomogła, wręcz określają to jako cud terapii Gersona. Pozwoliła przywrócić organizmowi równowagę, dodała energii, i co najważniejsze – wyeliminowała choroby. Dieta Gersona budzi jednak kontrowersje. Z całą pewnością nie powinna być stosowana jako alternatywna metoda leczenia raka. Samo założenie, opierające się spożywaniu zdrowych soków, nie jest złe. Prawdą jest też, że w naszej żywności wiele jest chemicznych dodatków, które na dłuższą metę mogą negatywnie oddziaływać na organizm. Mimo to restrykcyjna terapia Gersona powinna być stosowana z ostrożnością.