Trwa ładowanie...

Najlepszy czas na nalewkę z mniszka. Eliksir, który usprawnia pracę wątroby i nerek

 Katarzyna Kurek
30.04.2023 19:00
Jakie właściwości ma nalewka z mniszka lekarskiego?
Jakie właściwości ma nalewka z mniszka lekarskiego? (Getty Images)

Mniszek lekarski to roślina lecznicza od pokoleń wykorzystywana w medycynie ludowej. Duże walory prozdrowotne mają przede wszystkim mniszkowe nalewki, oparte na tradycyjnych recepturach. Za przygotowanie trunku najlepiej jest zabrać się właśnie teraz, kiedy pojawiają się świeże kwiaty.

spis treści

1. Naturalna broń przeciw wirusom

Mniszek lekarski bardzo często postrzegany jest jako chwast, porastający trawniki, łąki i ogrody. Jednak ta niepozorna roślina jest jednocześnie źródłem wielu cennych substancji, które wpływają pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie.

Mniszek lekarski jest źródłem, m.in. witaminy A, C, D, E oraz witamin z grupy B. Znajdziemy w nim również żelazo, potas, krzem, magnez, przeciwutleniacze i flawonoidy. Dlatego też działa bardzo wszechstronnie – wzmacnia odporność, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Roślina działa także moczopędnie przy jednoczesnej dezynfekcji układu moczowego. Wspomaga trawienie, pracę wątroby, nerek oraz woreczka żółciowego. Wpływa na usuwanie toksyn z organizmu i pomaga przy chorobach skóry.

Zobacz film: "Nalewka z pigwy. Idealna na przeziębienie"

2. Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego

Do przygotowania nalewki potrzebne jest:

Kwiaty należy oczyścić, oberwać same płatki (bez zielonych części) i włożyć do dużego słoja. Cytrynę dokładnie wyszorować, osuszyć, pokroić i dodać do kwiatów. Całość zalać wodą i spirytusem, odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym czasie nalewkę należy zlać, odcisnąć płatki i dodać wodę z miodem. Przelać do butelki i odstawić na miesiąc.

3. Jak zbierać kwiaty mniszka lekarskiego?

Kwiaty mniszka najlepiej jest zbierać przed południem w słoneczny dzień, po ustąpieniu rosy. Warto wybierać te, które są nieuszkodzone. Należy unikać zbierania surowca w pobliżu ruchliwych ulic, nasypów kolejowych czy licznych zabudowań.

Po zebraniu kwiaty należy dokładnie przejrzeć i oczyścić. Nie zaleca się jednak płukania ich wodą, gdyż wtedy stracą cenny pyłek. Żeby oczyścić mniszek lekarski, wystarczy rozłożyć zebrane kwiaty na białym materiale lub arkuszu białego papieru i poczekać aż wyjdą wszelkie żyjątka.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze