3 z 6Owoce czarnego bzu
Czarny bez nazywany jest też eliksirem zdrowia. Późnym latem z jego owoców przygotowuje się pyszne syropy, które w czasie zimy mają bardzo ważne zadanie: uchronić przed przeziębieniem. To jednak nie jedyna właściwość owoców czarnego bzu.
Czarne, niewielkie kuleczki rosnącego na polach i łąkach drzewa pełne są pektyn, garbników, witamin. Szczególnie dużo mają witaminy C oraz prowitaminy A. Wzmacniają więc odporność, dbają o wzrok i skórę. Sok z owoców czarnego bzu ma działanie przeciwbólowe, przeczyszczające i odtruwające organizm, ale, jeśli zostanie przyrządzony nieprawidłowo, może powodować zatrucia pokarmowe. Dlaczego?
Nieodojrzałe owoce czarnego bzu, liście i gałązki drzewa zawierają glikozyd – sambunigrynę. Jest to substancja toksyczna, powodująca zatrucia pokarmowe. Pierwszymi objawami takiego zatrucia są nudności, później pojawiają się również wymioty, biegunka, duszność.
Sambunigryna ginie podczas obróbki cieplnej, dlatego jeśli decydujemy się na przygotowanie soku z owoców czarnego bzu, należy go zapasteryzować na gorąco.
Przeczytaj także: Działa napotnie i przeciwwirusowo. Dobry na przeziębienie