Toksyczny pierwiastek w żywności. W jaki sposób kadm zagraża naszemu zdrowiu?
Choć jest rzadko spotykany, to zarazem jest jednym z najbardziej toksycznych metali ciężkich. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wpisała kadm na listę groźnych dla zdrowia i życia substancji.
1. Kadm – dlaczego może znaleźć się w żywności?
Kadm stosowany jest powszechnie w przemyśle. Między innymi w metalurgii, reaktorach jądrowych, fizyce jądrowej, ale też jako barwnik w farbach, a nawet w stomatologii w postaci amalgamatu, jakim dentyści wypełniają zęby. Kadm znajduje się też w dymie papierosowym.
A jak to możliwe, że trafia do naszego pożywienia? Kadm kumuluje się zarówno w glebie, jak i w powietrzu. Przez to może znaleźć się niemal w każdym produkcie, jaki trafia na nasz stół. Z gleby pobierany może być nawet w 70 proc., a z powietrza – w 30 proc.
Jest niebezpieczny, ponieważ odkłada się w nerkach oraz w wątrobie pełniących funkcję dwóch najważniejszych filtrów dla ludzkiego organizmu.
Kadm zwiększa również ryzyko zachorowania na osteoporozę oraz krzywicę, ponieważ prowadzi do demineralizacji kości. Przyspiesza powstawanie blaszki miażdżycowej, a z kolei miażdżyca może prowadzić do szeregu groźnych dla życia schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Sprzyja powstawaniu stresu oksydacyjnego, który nie tylko odpowiada za starzenie organizmu, ale też promuje stany nowotworowe w organizmie. Powoduje "toksyczność rozwojową" u dzieci, a także "toksyczność reprodukcyjną" u mężczyzn.
Co więcej, nasz organizm z łatwością go przyswaja, a kadm w dużym natężeniu może doprowadzić do silnego zatrucia, a w konsekwencji – niewydolności narządów i śmierci.
2. Z roku na rok sytuacja staje się coraz gorsza
Z roku na rok rośnie stężenie kadmu w pożywieniu. W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się zawartości kadmu w próbkach moczu pobranych od 191 kobiet. Okazało się, że najwyższe stężenie toksycznego pierwiastka odnotowano u tych badanych, które w diecie miały określone produkty. Na tej podstawie naukowcy wysnuli wniosek, że regularne spożywanie jajek, płatków śniadaniowych, podrobów, tofu, zup warzywnych, zielonych warzyw liściastych, sałatek i pochrzynu było związanych z wyższym narażeniem na kadm. Szczególnie tofu powiązali z niebezpiecznymi wartościami metalu ciężkiego w organizmie.
A w jaki sposób ograniczyć ryzyko wchłaniania kadmu? Po pierwsze, zrywając z nałogiem tytoniowym i usuwając plomby amalgamatowe. Badania wskazują, że sięganie po żywność ekologiczną może zmniejszyć ilość kadmu trafiającego do naszego organizmu nawet o 50 proc.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl