Trująca część popularnego warzywa. Uważaj, by nie dodać do rosołu
Pietruszka jest warzywem niezastąpionym w wielu tradycyjnych polskich potrawach. Nowe wyniki badań wskazują jednak, że może ona nie być tak zdrowa i bezpieczna do regularnego spożywania, jak wcześniej się wydawało.
1. Czy pietruszka jest rzeczywiście niebezpieczna?
Badania, z których wynika, że pietruszka może działać toksycznie na ludzki organizm, zaniepokoiły wielu miłośników tego warzywa. Na szczęście nie dotyczy to części pietruszki, których przeważnie używa się w daniach kuchni polskiej (takich jak rosół czy sałatka jarzynowa). Możemy spokojnie zjadać zarówno natkę, jak i korzeń pietruszki. Trującą częścią są nasiona, które roślina wytwarza w drugim roku po kwitnieniu. Spożycie ich może prowadzić nawet do śmierci, ponieważ zawierają olejek pietruszkowy: substancję bogatą w apiol.
Jest to związek chemiczny, który:
- negatywnie wpływa na włókna mięśni gładkich,
- może wywoływać działanie psychoaktywne,
- prowadzić do uszkodzeń w wątrobie i nerkach,
- zwiększa ryzyko wystąpienia poronień u kobiet w ciąży.
Warto jednak podkreślić, że korzenie i natka pietruszki to w dalszym ciągu niezwykle cenne źródło wielu prozdrowotnych substancji. Przede wszystkim pietruszka zawiera duże ilości witaminy C, która wspiera układ odpornościowy, działa wzmacniająco na organizm i układ nerwowy, a także sprzyja zachowaniu pełnej blasku cery. Witamina C może także łagodzić nerwobóle.
W pietruszce znajdziemy także żelazo, witaminę E, kwas foliowy, magnez, wapń, potas, fosfor, miedź i mangan. Warzywo to słynie z właściwości oczyszczających i moczopędnych, dzięki czemu jego obecność w diecie może wspomagać leczenie kamicy nerkowej czy infekcji układu moczowego. Pietruszka przynosi też ulgę w problemach trawiennych.
2. Inne toksyczne rośliny. Wśród nich inny polski faworyt
W zestawieniu innych trujących roślin wysoko plasuje się też oleander, popularna roślina doniczkowa, a tuż za nim - mak polny i tulipan.
Co ciekawe, rok wcześniej ranking wygrało inne uwielbiane przez nas warzywo - ziemniak. W przypadku tej ukochanej przez Polaków bulwy toksyczność dotyczyła jednak liści, które pojawiają się podczas kiełkowania.
Zwracając uwagę na toksyczność niektórych części popularnych roślin, warto pamiętać także o rabarbarze, zwłaszcza podczas trwającego na to warzywo sezonu. Chociaż łodygi rabarbaru są świetnym źródłem witamin i minerałów, a w dodatku stanowią doskonałą bazę dla orzeźwiających kompotów i deserów, nie należy spożywać jego liści, które zawierają duże ilości kwasu szczawiowego - a ten, spożyty w nadmiarze, również działa na organizm trująco.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl