Trwa ładowanie...

Trzy najgorsze produkty do jedzenia. Powodują stany zapalne w organizmie

Avatar placeholder
27.03.2021 13:33
Stany zapalne mogą być powodowane przez złą dietę, bogatą w cukry, tłuszcze trans i złej jakości mięso
Stany zapalne mogą być powodowane przez złą dietę, bogatą w cukry, tłuszcze trans i złej jakości mięso (123rf.com)

Stan zapalny, jeśli nie zostanie w porę wykryty i odpowiednio leczony, może przedłużyć się i skomplikować życie. Nierzadko wskutek złej diety pogarszamy swój stan zdrowia. Sprawdź, które produkty mogą powodować stany zapalne.

spis treści

1. Stan zapalny ostry i przewlekły

Zarówno ostre, jak i przewlekłe stany zapalne w organizmie mogą powodować szereg dolegliwości.

Stany zapalne leżą u podłoża takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zębów i dziąseł czy miażdżyca. Mogą się także przyczyniać do rozwoju zmian trądzikowych, zapalenia zatok, celiakii i astmy.

W niektórych przypadkach stany zapalne skutkują nawet zmianami nowotworowymi. Spożywane przez długi czas niewłaściwych produktów sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych i utrwalają te już istniejące.

Zobacz film: "Tłuszcze, których WHO chce się pozbyć"

Warto przyjrzeć się swojemu menu i wyeliminować szkodliwe elementy z diety. Oto trzy najbardziej szkodliwe substancje, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych.

2. Cukier przyczyną stanów zapalnych

Węglowodany rafinowane czyli cukry proste znajdziemy w codziennym menu. Białe pieczywo czy pozornie zdrowe płatki śniadaniowe są ich doskonałym źródłem.

Biała mąka po spożyciu prowadzi do gwałtowego wzrostu poziomu cukru we krwi. Następnie skutkuje również jego gwałtownym spadkiem.

10 sposobów na zmniejszenie cukru w diecie
10 sposobów na zmniejszenie cukru w diecie [10 zdjęć]

Przygotuj się do skutecznej realizacji założonych celów. Miej przy sobie zdrowe przekąski, które pozwolą

zobacz galerię

Sacharoza, fruktoza czy tak popularny syrop glukozowo-fruktozowy również szkodzą organizmowi. Należy mieć na uwadze, że chociaż miód wydaje się zdrowszą alternatywą, także zawiera cukry.

Efekt spożycia nadmiaru cukrów to stan zapalny. W "American Journal of Clinical Nutrition" opublikowano wyniki badań świadczące o tym, że węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym również sprzyjają stanom zapalnym.

Korzystna alternatywa to produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, płatki jęczmienne, brązowy ryż. Zawierają mniej cukrów i są bogate w błonnik. Organizm na pewno podziękuje ci za taką zmianę w diecie.

3. Szkodliwy wpływ tłuszczów trans

Utwardzane tłuszcze roślinne zawierające tzw. tłuszcze trans powodują zwiększone ryzyko chorób serca i układu krążenia. Skutkować mogą rozwojem zmian nowotworowych, problemami trawiennymi, zespołem metabolicznym i cukrzycą typu .

Tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu. Ponadto, powodują także stany zapalne organizmu.

"American Journal of Clinical Nutrition" podaje, że udowodniono ich wpływ na powstawanie markerów stanów zapalnych. W piśmie "International Urology and Nephrology" czytamy o wpływie tłuszczów trans na stany zapalne układu moczowego.

Oliwa i olej kokosowy to stanowczo lepszy wybór, jeśli nie chcemy całkowicie rzrezygnować z tłuszczów.

4. Miesa słabej jakości powodujące stany zapalne

Stany zapalne mogą być również spowodowane spożywaniem słabej jakości mięs. Tutaj prym wiedzie mięso oddzielone mechanicznie czyli tzw. MOM. Są to tłuszcze i zmielone odpady, jak skóra oraz kości zwierząt.

Pasztety, parówki, mielonki, konserwy mięsne, gotowe klopsiki - niestety, te przysmaki składają się z takich odpadków. Nie poleca się ich nikomu, a w szczególności dzieciom.

Organizm może reagować stanami zapalnymi po spożyciu takich mięs, co udowodnili badacze z University of California. Jednak to nie koniec złych wiadomości dla osób, które lubią mięso.

Czerwone mięso to źródło kwasu arachidonowego. Ta substancja również może się przyczyniać do rozwoju stanów zapalnych w organizmie.

Te produkty powodują stany zapalne w organizmie
Te produkty powodują stany zapalne w organizmie [6 zdjęć]

Pojawiający się w organizmie stan zapalny jest reakcją obronną. W ten sposób przyspieszony zostaje proces

zobacz galerię

5. Zdrowa dieta metodą walki ze stanami zapalnymi

Dla zdrowia warto wyeliminować podane składniki z diety lub ograniczyć ich spożycie do minimum. Można również wprowadzić do codziennego menu żywność o udowodnionym działniu przeciwzapalnym.

Należy tu wymienić chude mięsa, ryby bogate w kwasy omega-3 oraz nabiał. Do picia zaleca się zieloną herbatę, bogatą w przeciwutleniacze.

Warto również sięgać po owoce i warzywa bogate w antyoksydanty, jak cytrusy, awokado, papryka, cebula czy czosnek.

Ważną rolę w diecie przeciwzapalnej odgrywają zioła i przyprawy, np. kurkuma lub imbir.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze