Trzy produkty, które wspierają wątrobę. Chronią przed uszkodzeniami, oczyszczają
Statystyki są przytłaczające - diagnoz dotyczących schorzeń wątroby przybywa. Dbać o ten narząd można na wiele sposobów, ale kluczem jest dieta. Dietetyk wskazuje, jak poprzez włączenie do diety trzech produktów, możemy wspierać pracę wątroby.
1. Wspierają pracę wątroby i detoksykację organizmu
Dietetyk Klaudia Sikora specjalizuje się w holistycznym podejściu do trądziku i prowadzi w na Instagramie profil, w którym dzieli się swoją wiedzą. W jednym z postów ekspertka zwróciła uwagę na korelację między zdrowiem wątroby a trądzikiem.
Wątroba to jeden z kluczowych narządów, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Ekspertka wskazuje trzy produkty, które należy włączyć do jadłospisu w trosce o zdrowie tego narządu. Pierwszym proponowanym przez dietetyka produktem są warzywa krzyżowe.
Do tej grupy warzyw zalicza się m.in. kalafiora, jarmuż, brokuły, kapustę, brukselkę. Ta grupa warzyw dostarcza organizmowi moc witamin i minerałów. Znajdziemy w nich m.in. witaminę C, witaminę K, kwas foliowy, wapń, żelazo czy błonnik.
Ich spożywanie wspiera cały organizm, ale także wątrobę. Ułatwiają bowiem pracę narządu i proces detoksykacji, co w efekcie promuje zdrowe reakcje zapalne oraz ogólny stan zdrowia.
2. Może chronić wątrobę przed uszkodzeniami
Ostropest plamisty to kolejny produkt na liście dietetyka. Ekspertka wskazuje, że sylimaryna, czyli jeden ze składników rośliny, jest badany pod kątem pozytywnego wpływu na zdrowie wątroby.
"Sylimaryna ma silne działanie antyoksydacyjne i może chronić wątroby przed uszkodzeniami. Ponadto, ostropest jest często stosowany jako suplement wspomagający trawienie i poprawiający funkcje żółciowe, co również może pozytywnie wpływać na stan skóry, a dodatkowo obniżać wysoki cholesterol" - wyjaśnia Klaudia Sikora.
Co więcej, ostropest plamisty może łagodzić skutki farmakoterapii, redukować poziom bilirubiny we krwi, a także zapobiegać chorobom narządu, jak stłuszczenie wątroby czy marskość wątroby.
3. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, chroni przed rakiem
Ostatnim produktem na liście ekspertki jest kurkuma. Ta przyprawa o charakterystycznym kolorze słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Co więcej, działa również neuroprotekcyjnie, przeciwnowotworowo, antybakteryjnie i przeciwwirusowo.
Klaudia Sikora wskazuje także prosty sposób na to, by podkręcić jej dobroczynny wpływ na zdrowie.
"Warto zatem dodawać kurkumę do swoich posiłków, ale pamiętając, by dodać także odrobinę pieprzu, ponieważ piperyna w nim zawarta zwiększa działanie kurkuminy. Warto zastanowić się również nad kurkuminą w formie suplementu" - radzi dietetyk.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl