Ulubiony napój Polaków. Redukuje wagę i ryzyko groźnej choroby
Na łamach czasopisma "BMJ Medicine" ukazały się badania dotyczące wpływu kofeiny na cukrzycę i otyłość. Okazuje się, że główny składnik kawy może wpływać na metabolizm glukozy i redukować wagę.
1. Kofeina wpływa na redukcję masy ciała
Naukowcy od lat badają wpływ spożycia kawy na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i otyłość. Chodzi konkretnie o zawartą w niej kofeinę, która jest substancją psychoaktywną, a kluczowymi źródłami jej źródłami oprócz kawy, są także niektóre napoje gazowane i herbata.
Niedawno naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji przeanalizowali dane medyczne 9876 Europejczyków oraz skorzystali z badań GWAS, które odkryły "geny ryzyka" dla cukrzycy, otyłości i innych powszechnych chorób zachodniej cywilizacji.
Następnie, w randomizowanym badaniu dwóch grup, oceniali wpływ spożycia kofeiny na ryzyko rozwoju cukrzycy oraz otyłości, biorąc pod uwagę parametry takie jak:
- masa tłuszczowa,
- wskaźnik masy ciała,
- masa beztłuszczowa,
- cukrzyca i otyłość.
Badania wykazały, że wyższy poziom kofeiny w surowicy krwi obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz otyłości, prawdopodobnie z powodu termogenicznych właściwości kofeiny, które powodują obniżenie BMI oraz masy tłuszczowej.
- Kofeina może obniżać masę tłuszczu i wskaźnik masy ciała poprzez zwiększenie utleniania tłuszczu, wydatku energetycznego i termogenezy brązowej tkanki tłuszczowej lub zwiększenie sytości i zmniejszenie spożycia energii. Konieczne są jednak dalsze badania w tym zakresie – stwierdzili we wnioskach naukowcy.
Z kolei inne badania sugerują, że kofeina może zmniejszać ryzyko chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.
Wykazano także pozytywny wpływ kofeinę na ochronę przed chorobami wątroby. Jedne z badań sugerują, że kofeina może zmniejszać ryzyko chorób wątroby, takich jak marskość wątroby i rak wątrobowokomórkowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl