Trwa ładowanie...

Umierają na wizji z przejedzenia. Food challenge i mukbang - groźne trendy opanowały sieć

 Karolina Rozmus
06.09.2024 19:59
Food challenge i mukbang. Umierają na wizji z przejedzenia
Food challenge i mukbang. Umierają na wizji z przejedzenia (Getty Images)

Powstały niejako w kontrze do trendu zdrowego żywienia i fitsylwetki - mukbang i food challenge stają się coraz bardziej popularne. Niestety, konsekwencje nowego trendu są dramatyczne i mogą zakończyć się nawet zgonem.

spis treści

1. Mukbang. Zjedz ze mną posiłek przez internet

Mukbang, trend spożywania posiłku podczas streamu w internecie, pochodzi od dwóch słów: meokneun ("jeść") oraz bangsong ("transmisja"). Początkowo podbił Koreę Południową oraz inne kraje azjatyckie, z czasem dotarł do Ameryki i Europy.

Godziny jedzenia na wizji albo jedzenie na czas nie są tylko nieszkodliwym trendem w internecie. Można się o tym przekonać, oglądając dokument, który ukazał się na platformie Netflix. "Sekrety jedzenia: Naukowo o odżywianiu" pokazują historię człowieka, który zawodowo zajmuje się tym, biorąc udział w konkursach jedzenia na czas.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Takeru Kobayashi, japoński rekordzista świata, płaci wysoką cenę za swoją popularność, bo ma rozregulowany ośrodek sytości i głodu, a to właśnie ten mówi nam, kiedy jesteśmy głodni i kiedy czas zakończyć posiłek.

- Objadanie się podczas streamingów w sieci, publikowanie nagrań z wyzwaniami zjedzenia kilku tysięcy kalorii na prośbę internautów to zjawisko, które budzi duży niepokój, a nawet zbiera śmiercionośne żniwo - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n. med. i n. o zdr. Iwona Boniecka, dietetyk ze Szpitala św. Elżbiety Grupy LUX MED.

2. Zmarła na wizji. Pękł jej żołądek

To, że objadanie się może prowadzić nawet do zgonu, udowadnia przykład pochodzącej z Chin streamerki, Pan Xiaoting. W lipcu kobieta zmarła na wizji podczas trwającego dziesięć godzin streamingu. Wielogodzinny posiłek, w czasie którego miała spożyć nawet dziesięć kilogramów pokarmu, doprowadził do poważnej deformacji i uszkodzenia żołądka.

- Chinka, która zmarła na wizji wskutek pęknięcia żołądka, kilka tygodni wcześniej trafiła do szpitala i wtedy udało się opanować jej problemy zdrowotne. To nie powstrzymało jej jednak przed kontynuowaniem groźnego procederu, tylko po to, by spełnić potrzebę bycia sławnym, podziwianym, popularnym - dodaje ekspertka.

Chinka zmarła na wizji podczas trwającego dziesięć godzin streamingu
Chinka zmarła na wizji podczas trwającego dziesięć godzin streamingu (YouTube)

Jak wyjaśnia dr n. o zdr. Agnieszka Chruścikowska, dietetyk i psychodietetyk, ludzki żołądek ma pojemność od jednego do trzech litrów. Obrazowo jego wielkość można porównać do otwartej dłoni dorosłego człowieka. Jednorazowe przyjęcie nawet kilku kilogramów pokarmu może prowadzić do pęknięcia ścian żołądka.

- Proszę sobie wyobrazić woreczek foliowy, tzw. zrywkę w sklepie. Jest cienka, ale wytrzymała, choć do pewnego momentu. Jeśli wypchamy ją ziemniakami, w pewnym momencie po prostu pęknie. Tak samo jest z naszym żołądkiem - mówi dietetyk kliniczny w rozmowie z WP abcZdrowie.

Za to notoryczne przejadanie się może mieć szereg potencjalnych skutków. Dr Chruścikowska wyjaśnia, że jak wskazuje na to przykład Takeru Kobayashi, nieustanne przejadanie się może prowadzić do zaburzenia ośrodku sytości i głodu. - Trenowanie takich zachowań żywieniowych to prosta droga do zaburzeń odżywiania i chorób metabolicznych - skomentowała.

@laura.alicem Taco bell food challenge #foodchallenge #aliceandlaura #aliceoakley #lauramietlicka #food #running #shopping @Alice Oakley @Lauramietlicka @Taco Bell UK ♬ original sound - Laura & Alice

- Ten worek mięśniowy zacznie się rozciągać. Skutkiem jest zwiększenie pojemności żołądka i problem z wysyceniem pokarmem. Jeżeli jemy w szybkim tempie, na czas, to pojawia się też widmo wymiotów, bo to pierwsza reakcja obronna organizmu na zbyt duże ilości jedzenia - mówi dr Chruścikowska.

- W długotrwałej perspektywie skutkiem mogą być zaburzenia elektrolitowe, które mogą wpływać na serce. Dodatkowo powtarzające się wymioty podrażniają przełyk i gardło, co zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów w tym obrębie. Uszkadza się szkliwo, to są te same skutki, które obserwujemy u osób z bulimią - wyjaśnia.

- Wzdęcia, bóle brzucha, mdłości, zgaga, wymioty, zaburzenia mikrobioty jelitowej - często powtarzane mogą prowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego, kamicy żółciowej, wzrostu masy ciała i powikłań z tym związanych: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, jak również zaburzeń regulacji łaknienia czy zaburzeń odżywiania. W skrajnych przypadkach mogą skończyć się zgonem - wylicza dr Boniecka.

3. Groźny trend?

Dr Chruścikowska mówi wprost: trend mukbang w Azji jest ściśle powiązany z trybem życia, jaki często wiodą młodzi, nastawieni na karierę Azjaci. Mają problem z budowaniem relacji czy też nie mają na to czasu, więc swoje życie przenoszą do sieci. A samotny posiłek przestaje być wówczas samotny.

- W przypadku trendu mukbang to jedzenie na wizji jest niejako zaproszeniem do wspólnego, wirtualnego posiłku. W czasie pandemii w szczególności zaczęliśmy się izolować, przenieśliśmy naszą aktywność towarzyską i zawodową do sieci i stąd nasilenie pewnych szkodliwych trendów obserwujemy dzisiaj. Powiedziałabym też, że to swego rodzaju kontra do popularyzowanych przez specjalistów zasad racjonalnego żywienia, ale i mocny sprzeciw wobec kultu szczupłej sylwetki - dodaje dr Boniecka.

W krajach Europy czy w Stanach Zjednoczonych wyzwania jedzeniowe spełniają jednak inną rolę. To po prostu chęć bycia popularnym i monetyzowania tego typu treści.

@kusumghis #fastesteatingchallenge #chinesefood #fypシ゚viral ♬ original sound - kusumghis

- To zjawisko jest podwójnie szkodliwe - z jednej strony promuje niezdrowe nawyki żywieniowe, które mogą prowadzić w ekstremalnych sytuacjach nawet do zgonu, a z drugiej może szczególnie młodych odbiorców wpędzać w poczucie winy - mówi dr Boniecka.

- Niektórzy ze streamerów są szczupli, a nawet wysportowani, kreują więc fałszywy obraz rzeczywistości, w której zajadanie się niezdrowym, wysokoprzetworzonym i wysokokalorycznym jedzeniem nie szkodzi zdrowiu - podsumowuje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze