Trwa ładowanie...

Usuwa złogi z jelit i obniża cholesterol. Redukuje ból i obrzęk stawów

 Paula Komendarczuk
03.12.2023 16:27
Usuwa złogi z jelit i obniża cholesterol. Sprawdź, co uwzględnić w swojej diecie
Usuwa złogi z jelit i obniża cholesterol. Sprawdź, co uwzględnić w swojej diecie (Getty Images)

Olej sezamowy jest nie tylko doskonałym dodatkiem do pieczywa, słodkich wypieków, mięsa i sałatek, ale także bogatym źródłem witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Z uwagi na korzystne właściwości zdrowotne, warto uwzględnić go w swojej diecie. Kto powinien częściej sięgać po olej sezamowy i dlaczego?

spis treści

1. Właściwości oleju sezamowego

Olej sezamowy tłoczony jest na zimno z ziaren białego sezamu, ma jasną barwę i delikatny, słodkawy aromat. Stanowi źródło wielu cennych składników, takich jak wapń, magnez, fosfor, potas, cynk, żelazo i miedź. Oprócz tego dostarcza witamin z grupy B, witaminy A, E oraz kwasu foliowego.

Olej sezamowy jest tłoczony na zimno, co oznacza, że ziarna są przetwarzane w temperaturze, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu zachowane są wszystkie korzystne dla zdrowia składniki odżywcze. Warto pamiętać, że produkt powinien być przechowywany w lodówce i nie nadaje się do obróbki termicznej.

2. Olej sezamowy dla cukrzyków

Olej sezamowy może znaleźć się w diecie osób chorych na cukrzycę, ponieważ ma niski indeks glikemiczny (IG=35). Jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to olej wysokokaloryczny, zawiera aż 120 kcal w jednej łyżce.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

3. Działanie przeciwbólowe

Olej sezamowy jest bogaty w cynk, dlatego warto włączyć go do diety w okresie obniżonej odporności. Pierwiastek ten pomaga organizmowi w zwalczaniu przeziębienia i grypy.

Połączenie oleju sezamowego z imbirem może działać przeciwbólowo, mieszankę wylewamy na gazę i przykładamy do bolącego miejsca, na przykład w przypadku zapalenia stawów.

4. Korzystny dla serca i ciśnienia krwi

Sezamina i sezamolina, obecne w oleju sezamowym, wpływają korzystnie na naczynia krwionośne i serce. Obniżają ciśnienie tętnicze krwi, wspomagają pracę serca i mają korzystny wpływ na poziom cholesterolu.

Związki te mogą także pomóc osobom z nadwagą poprzez poprawę funkcji jelit, przyspieszenie przemiany materii oraz wykazując działanie przeciwnowotworowe i antydepresyjne.

5. Źródło witaminy B

Olej sezamowy zawiera witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B3 i B6, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają za właściwe przewodzenie impulsów elektrycznych, włącznie z tymi, które regulują pracę serca. Witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na mózg, poprawiają pamięć i zdolność koncentracji.

6. Wzmacnia kości i stawy

Ziarna sezamu są bogate w wapń i magnez, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie kości i stawów. Regularne spożywanie oleju sezamowego może zapobiec osteoporozie i poprawić stan pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Olej zawiera również miedź, która redukuje stany zapalne, ból i obrzęk stawów.

7. Oczyszcza jelita

Olej sezamowy jest bogaty w błonnik, który usprawnia pracę jelit, ułatwia przemieszczanie się resztek pokarmowych i zapobiega zaparciom. Z tego względu produkt powinien być stosowany przez osoby, które chcą schudnąć i wspomóc pracę swoich jelit.

8. Olej sezamowy - jak go spożywać?

Należy pamiętać, że olej sezamowy nie nadaje się do smażenia, najlepiej wykorzystać go do dań na zimno, takich jak sałatki, pasty czy hummus. Dzienna dawka oleju z sezamu nie powinna przekraczać dwóch łyżek stołowych.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze