"Uwaga! Zaczęło się!". Pojawienie się ich w lasach zaskoczyło nawet leśników
Majówka to świetnym moment, żeby wybrać się na spacer do lasu. Tym bardziej, że pojawiły się już pierwsze borowiki i maślaki. To nie tylko gwarancja smaku, ale też zdrowia, bo grzyby są pełne witamin i składników mineralnych.
1. Pierwsze borowiki są już w lasach
Choć przełom kwietnia i maja to moment, kiedy grzybiarze idą do lasu przede wszystkim po smardze, na miejscu czekają też inne skarby.
Zaskoczeni są nawet leśnicy, bo trafić można już na pierwsze borowiki.
"Uwaga! Zaczęło się! Zaskakująca informacja z lasu - w okolicach Leszczowatego zebrano pierwsze grzyby (borowiki) w tym sezonie! Wyjątkowo szybko. Czyli jutro dylemat, czy iść w pola sycić oczy rozkwieconą wiosną, a może zbierać wciąż jeszcze poroże jeleni, czy lepić bałwany na połoninach, a może na grzyby - donoszą na facebooku leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Borowiki szlachetne, potocznie nazywane prawdziwkami, można go rozpoznać po białym trzonie w kształcie maczugi oraz półkolistym, wypukłym kapeluszu w odcieniach brązu lub białym albo piaskowym (gdy grzyb jest młody). Można na nie trafić m.in. w okolicy buków, dębów, sosen i świerków.
Jeśli nie uda nam się jeszcze znaleźć borowików, sięgnimy po smardze, nazywane polskimi truflami. Te wyjątkowe grzyby mają charakterystyczny wygląd - jajowaty kapelusz o oryginalnej ażurowej strukturze przypominającej plaster miodu.
Należy jednak pamiętać, że smardz jest objęty częściową ochroną, co oznacza, że można go zbierać tylko w określonych miejscach: na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych. Nie wolno tego robić w lasach.
2. Smaczne i zdrowe
Borowik ma mało kalorii i niski indeks glikemiczny, przez co jest idealny dla osób, które są na diecie, a także zmagają się m.in. z cukrzycą czy insulinoopornością.
Zawiera też sporo białka oraz witamin z grupy B (głównie B1, B2 i B3).
Borowiski są także źródłem:
- fosforu,
- żelaza,
- magnezu,
- witaminy C.
Co więcej, prawdziwki są niezwykle uniwersalne, więc w kuchni stwarzają wiele możliwości. Można je dodawać m.in. do zup, sałatek, sosów do mięs, a także podawać solo po marynowaniu.
Z kolei smardz jadalny, uważany za jeden z najsmaczniejszych grzybów, wyróżnia delikatny smak i orzechowo-korzenny aromat. To bogactwo błonnika, łatwo przyswajalnego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
W smardzach znajdziemy także:
- witamin z grupy B,
- potas,
- żelazo.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl