Trwa ładowanie...

W rankingu ta dieta zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Może spowodować "keto-grypę"

 Karolina Rozmus
12.01.2022 18:44
W rankingu ta dieta zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Może spowodować "keto-grypę"
W rankingu ta dieta zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Może spowodować "keto-grypę" (Getty Images)

Dieta ketogeniczna to jedna z najpopularniejszych diet ostatnich lat, a zarazem wyjątkowo kontrowersyjna. Ogranicza do minimum węglowodany, wypełniając ich miejsce tłuszczami i białkiem. Wszystko po to, by organizm zużywał tłuszcz do wytwarzania energii. Efekty mogą być spektakularne, ale skutki diety keto – bardzo poważne.

spis treści

1. Na czym polega dieta ketogeniczna?

W standardowej diecie węglowodany pod postacią pieczywa, kasz, ale też warzyw czy owoców stanowią nawet 50 proc. naszego pożywienia. W diecie ketogenicznej te proporcje ulegają przeformułowaniu – nawet 80-90 proc. pożywienia mają stanowić tłuszcze, podczas gdy węglowodany ok. 10 proc. A ponieważ dla ludzkiego organizmu węglowodany stanowią źródło energii, organizm musi poszukać ją gdzie indziej. Konkretnie – w tłuszczach.

Prowadzi to do tzw. ketozy, czyli rozpadu tłuszczów. Efekty? Szybka utrata masy ciała. Zwolennicy zwracają uwagę także na zdrowotne korzyści płynące z diety keto – ma zmniejszać liczbę ataków w padaczce, a także walczyć z insulinoopornością, wpływać pozytywnie na układ trawienny i dawać energię.

Dieta keto stawia na tłuszcze
Dieta keto stawia na tłuszcze (Getty Images)
Zobacz film: "Na czym polega dieta ketogeniczna?"

Przeciwnicy tej diety uważają, że korzyści są krótkotrwałe, a sama dieta – niebezpieczna. W rankingu na 2021 roku dieta keto zajęła 38. na 40. miejsc i została uznana za jedną z najgorszych.

Eksperci zwracają uwagę na zagrożenianegatywny wpływ na nerki i wątrobę oraz trzustkę, a także układ hormonalny. I wreszcie – podkreślają, że żadna dieta, w której

2. Skutki diety ketonowej – keto-grypa

To jeden ze skutków diety ketogenicznej, przez jej zwolenników określany jako przejściowy i niegroźny. Jednak tzw. keto-grypa może być bardzo uciążliwa i jasno wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Czym jest keto-grypa? Nie ma nic wspólnego z prawdziwą grypą – chorobą o podłożu wirusowym, jednak może dawać podobne objawy.

  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe,
  • mgła mózgowa – problemy z koncentracją,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • drażliwość,
  • problemy trawienne – zaparcia lub biegunki,
  • nudności,
  • częstomocz,
  • problemy ze snem,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Mogą się pojawić już kilka dni po rozpoczęciu diety. Dlaczego? Lekarze przyznają, że nie do końca wiedzą, co powoduje takie objawy. Czy to brak węglowodanów w diecie? A może jest to specyficzna reakcja układu immunologicznego na radykalną zmianę jadłospisu? Jedna z hipotez mówi nawet o zmianach w mikrobiomie jelitowym, które dają charakterystyczne dolegliwości.

Dietetycy uważają, że jest to związane z procesem wchodzenia w stan ketozy, gdy organizm zaczyna czerpać z tłuszczów i produkować ketony. Dodatkowo wprowadzenie diety ketogenicznej powoduje obniżenie produkcji insuliny. Niski poziom glukozy we krwi, zaburzenia równowahi elektrolitowej to kolejne możliwe przyczyny niektórych dolegliwości znanych pod nazwą keto-grypy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze