Warzywa, których nie należy jeść zimą. Sprawdź, czy masz je w domu
Zimą szczególnie powinniśmy pamiętać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Sięgamy więc po owoce i warzywa. Jednak niektóre z nich, mimo że latem są smaczne i zdrowe, nie są zalecane w diecie zimowej. Warto je poznać i już teraz zmienić swoje nawyki żywieniowe.
1. Smakowe i zdrowotne właściwości importowanych pomiorów.
Pomidory można uznać za jedne z najbardziej lubianych warzyw w Polsce. O ich właściwościach prozdrowotnych można napisać oddzielny artykuł. Są bogate w witamin: C, B, K i E, a także przeciwutleniacze niezbędne do walki z wolnymi rodnikami niszczącymi nasz organizm. To także wyjątkowe źródło potasu.
A jednak, eksperci wskazują, że zima to najgorszy czas na jedzenie pomidorów. Obecnie te sprzedawane w sklepach i na straganach zostały przywiezione z Holandii. Nie mają wiele wspólnego z dobrze znanymi nam z sezonu letniego rodzimymi pomidorami. Mają gorszy smak i zapach. Nic w tym dziwnego. Pomidory, które kupujemy zimą były hodowane w sztucznych warunkach.
2. Czy hodowany zimą szpinak jest również źródłem cennych składników odżywczych?
O szpinaku możemy usłyszeć skrajne opinie. Dla jednych to koszmar z dzieciństwa, do którego nie chcą wracać, a dla drugich zdrowy i pożywny składnik wielu smacznych dań. Na szczęście osób doceniających szpinak jest coraz więcej. A jest za co. Te niepozorne liście dostarczą naszemu organizmowi wielu potrzebnych składników odżywczych, m.in. witaminy C, beta-karotenu i [uteiny.
Jednak chcąc zrobić w zimie potrawę ze szpinakiem powinniśmy unikać świeżych liści. Lepiej zastąpić je mrożoną wersją. Dlaczego? Naukowcy wskazują, że szpinak hodowany w sztucznych warunkach może być bardziej zanieczyszczony. Ma też mniej składników odżywczych, niż jego dostępny w lecie świeży odpowiednik.
3. Czy zimowe ogórki są smaczne i zdrowe?
Ogórki to obok pomidorów i ziemniaków najchętniej wybierane warzywa. Jednak jeżeli marzy nam się sałatka ze świeżych ogórków, musimy poczekać do lata. Hodowane w sztucznych warunkach warzywa mają mniej wartości odżywczych.
Dodatkowo możemy spodziewać się, że przywiezione zimą z zagranicy warzywa będą miały więcej pestycydów i innych substancji, które niekoniecznie powinny znaleźć się na naszych talerzach. Na początku roku lepiej więc skupić swoją uwagę na kiszonychi i konserwowych ogórkach. Jedzmy kiszonki i czekajmy do lata, a nasze zdrowie na pewno na tym zyska.
4. Dlaczego sałata jest smaczniejsza i zdrowsza latem?
Sałata dla wielu osób jest nieodłącznym elementem obiadu. Z dodatkiem innych świeżych warzyw może stanowić też samodzielną zdrową przekąskę w ciągu dnia. W końcu w tych zielonych liściach kryje się wiele witamin i minerałów, m.in. witaminy B,C i E, a także potas, magnez, żelazo, kwas foliowy i luteina.
Jednak zimą sałata nie jest tak zdrowa, jak ta dostępna latem. Jest hodowana w sztucznych warunkach i ma wiele substancji dodatkowych. Czym lepiej ją zastąpić? Świetnie sprawdzi się np. czerwona kapusta i kapusta pekińska. Zimą warto też wprowadzić do naszej diety ziemniaki i buraki.
5. Czy zimowe rzodkiewki posiadają smak wiosennych nowalijek?
Ze względu na duże ilości potasu, jedzenie rzodkiewek zalecane jest osobom, które mają problemy z ciśnieniem. Na tym ich zalety się nie kończą. Te niepozorne różowe warzywa to także źródło fosforu, wapnia. Jednak jedzenie ich zimą to nienajlepszy pomysł.
Rzodkiewki sprzedawane zimą nie mają smaku nowalijek. Co więcej, nie mają tak jak one tylu wartości odżywczych. Czym więc możemy zastąpić te warzywa zimą? Warto jeść regularnie czosnek, cebulę i kiszone warzywa. Będą nie tylko smacznym, ale też zdrowym zamiennikiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl