Ile jajek można zjeść w święta? Dietetyczka mówi o konkretnych zaleceniach
Trudno nawet wyobrazić sobie, by jajek zabrakło na wielkanocnym stole. Są składnikiem wielu potraw świątecznych. Ile zatem możemy zjeść jajek w nachodzące święta, żeby wyszło nam na zdrowie? Dietetyk Barbara Porębska zachęca, aby wzbogacić menu o jajka przepiórcze i kacze, które w niektórych krajach uznawane są za wykwintny smakołyk.
1. Jeden z najzdrowszych produktów na świecie
Jajka to jeden z najbardziej odżywczych produktów spożywczych, który znajduje się na drzwiach niemal każdej lodówki. Nie tylko są pyszne! Zawierają także dużo białka, przeciwutleniaczy, witamin (m.in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12) oraz składników mineralnych takich jak: cynk, fosfor, jod, magnez, potas, selen, wapń i żelazo. Jajka jako źródło wielu pozytywnych związków mają korzystny wpływ na układ krwionośny i zmniejszają ryzyko chorób serca, m.in. udaru mózgu czy poważnych incydentów wieńcowych.
- Jajka to najlepsze źródło biodostępne dla człowieka. Mit o tym, że cholesterol w jajkach jest groźny, został dawno obalony przez wielu naukowców. Jest to już powszechna wiedza, więc rzadko kto, myśli, że jajka są w jakikolwiek sposób szkodliwe - wyjaśnia dietetyczka Barbara Porębska w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.
2. Ile jajek można zjeść w święta?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by jeść nie więcej niż jedno lub dwa jajka w ciągu dnia. Liczba nie powinna przekraczać 10 tygodniowo.
Przeciętny Polak na śniadanie zjada jedno jajko co drugi dzień. Ma ono zaledwie 80 kalorii, a potrafi dostarczyć niezbędną porcję energii na dłuższy czas. Podczas świąt wielkanocnych można pozwolić sobie na większą ilość jajek i jajecznych przysmaków. Zdaniem ekspertki to, ile możemy zjeść, zależy od potrzeb danej osoby.
- Z pewnością zjedzenie dwóch jajek dziennie nikomu nie zaszkodzi. Nie jesteśmy maszynami, są na przykład osoby, które czują sie świetnie na diecie na bazie jajek. Moim zdaniem należy zachować umiar w spożywaniu jajek. Dieta jest zawsze sprawą indywidualną i powinny znaleźć się w niej wartości odżywcze, których sami nie jesteśmy w stanie wytworzyć, np. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe czy witamina B12 - tłumaczy dietetyczka.
- Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do jedzenia jajek i zje trochę więcej w święta niż zwykle, to na pewno nic mu się nie stanie. Nie warto jednak przejadać się w święta wielkanocne. Nie ma takiego pokarmu, który można byłoby jeść bez ograniczeń, woda w nadmiarze może również zaszkodzić. Bardziej polecałabym zachowanie umiaru przy piciu alkoholu i jedzeniu ciast, niż przy spożywaniu akurat jajek - dodaje.
Na stole wielkanocnym nie muszą jedynie królować jajka kurze. W opinii specjalistki nadchodzące święta, to idealna okazja, aby spróbować jajek kaczych lub jajek przepiórczych.
Zobacz także: Jaki żurek kupić? Analizujemy skład najchętniej wybieranych gotowych zup na Wielkanoc
3. Jak wybierać jajka? Dietetyczka radzi
Przy wyborze jajek powinniśmy kierować się przede wszystkim wysoką jakością, a nie ceną. Najważniejszą informacją dla konsumenta jest pierwsza cyfra, która znajduje się na skorupce jajka. Oznacza to, z jakiej hodowli pochodzi jajko, czyli:
- 0 – hodowla ekologiczna,
- 1 – wolny wybieg,
- 2 – chów ściółkowy,
- 3 - chów klatkowy.
- To, jakiej jakości spożywamy jajka, jest ważniejsze niż to, ile konkretnie zjemy ich w ciągu dnia. Dlatego też najlepiej kupować jajka prosto od gospodarza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy w sklepie czy na targu jajka wybierać z pieczątką zero. To znaczy, że pochodzą one z hodowli ekologicznej. Jajka z wybitą cyfrą trzy na skorupce są od kur z chowu klatkowego. Ich wartość odżywcza, w tym proporcje kwasów tłuszczowych i ilość luteiny, może być zupełnie inna w tych jajkach - tłumaczy Barbara Porębska.
4. Jajek nie można gotować zbyt długo. Dlaczego?
Ekspertka zwraca uwagę, aby nie przegotowywać jajek. Zbyt długo gotowane jajko, ponad dziesięć minut, traci smak, część wartości odżywczych, a wokół żółtka powstaje sinofioletowa otoczka. Jest też trudniejsze do strawienia.
- Aby jajka ładnie prezentowały na stole świątecznym, warto włożyć je po ugotowaniu do zimnej wody. Po to, żeby skorupka nie wyschła zbyt szybko i dzięki temu dużo łatwej będzie można obrać jajko, nawet jeśli jest bardzo świeże i ma tendencję do łuszczenia się białka wraz ze skorupką - radzi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl