Wielkanocny przysmak. Pomoże na niestrawność, wymiecie pasożyty
Rzeżucha to znak rozpoznawczy Świąt Wielkanocnych, ale roślina ta powinna trafić również do naszego codziennego jadłospisu. Stanowi źródło witamin i składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, wspomagają odchudzanie i obniżają stężenie cukru we krwi.
1. Właściwości rzeżuchy
Rzeżucha (pieprzyca siewna) to roślina wysiewana w większości domów przed Wielkanocą. Pomimo niepozornego wyglądu jest źródłem cennych składników odżywczych.
Sprawdzi się jako element dekoracyjny, ale lepszym pomysłem będzie jej zjedzenie. W 100 g rośliny znajdziemy zaledwie 32 kcal, 5,5 g węglowodanów, 2,6 g białka, 1,1 g błonnika i zaledwie 0,7 g tłuszczu. 100 g kiełków rzeżuchy zawiera aż 69 mg witaminy C, czyli silnego przeciwutleniacza, który przeciwdziała negatywnemu wpływowi wolnych rodników na organizm.
W składzie obecny jest też kwas foliowy (80,0 µg na 100 g), niezwykle istotny dla kobiet w ciąży, ponieważ redukuje ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Rzeżucha stanowi źródło witamin z grupy B, witaminy A (6917 IU), E (0,7 mg), K (542 µg), a także wapnia (81 mg), magnezu (38 mg), żelaza (1,3 mg), fosforu (76 mg) i potasu (606 mg).
Dołączenie rzeżuchy do codziennego menu wzbogaci organizm także o chrom potrzebny do prawidłowej pracy trzustki i ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Dodatkowo chrom zmniejsza ochotę na słodycze.
2. Wpływ rzeżuchy na organizm
Rzeżucha wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Witamina A wspiera prawidłowe funkcjonowaniu oczu i leczenie zmian skórnych (również trądziku), witamina C wspomaga układ odpornościowy oraz sercowo-naczyniowy, a luteina i zeaksantyna zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Zawarte w liściach glukozynolany wykazują właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka żołądka, prostaty i piersi. Kiełki działają detoksykująco, co ma korzystny wpływ w przypadku stłuszczenia lub marskości wątroby.
Zwolennicy medycyny naturalnej są zdania, że rzeżucha może być pomocna również w przypadku nadciśnienia, niestrawności, zaparć, zapalenia skóry, osteoporozy, zaburzeń krzepnięcia krwi, a nawet zakażeń pasożytniczych.
3. Rzeżucha na włosy
Rzeżucha sprzyja również dbaniu o urodę, ponieważ zawarte w składzie substancje biologicznie czynne przeciwdziałają wypadaniu włosów i je wzmacniają.
Warto przygotować sok z rzeżuchy do wcierania w skórę głowy. Wystarczy łyżkę nasion zalać 250 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez kwadrans, a następnie dokładnie przecedzić.
Otrzymany sok nakładamy na włosy na 1,5 godziny, dokładnie zmywamy i myjemy skórę głowy szamponem. Napar można też nałożyć na 15 minut na zmiany skórne.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl