Trwa ładowanie...

Witamina życia. Leczy jelita i regeneruje mózg

Avatar placeholder
31.07.2024 18:46
Witamina życia. Leczy jelita i regeneruje mózg
Witamina życia. Leczy jelita i regeneruje mózg (Getty Images)

Zwana kobalaminą witamina B12 pełni w organizmie szereg funkcji. Jedno z badań dowodzi, że ma również silne właściwości regeneracyjne. Tymczasem wielu z nas może cierpi na niedobory. Objawy mogą być subtelne.

spis treści

1. Przeprogramowuje komórki, regeneruje tkanki

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Badań nad Biomedycyną w Barcelonie wykazały, że witamina B12 odgrywa kluczową rolę w procesie przeprogramowania komórek i regeneracji tkanek. Ich wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature Metabolism".

Już wcześniejsze badania sugerowały, że witamina B12 ma zdolność wspomagania organizmu w procesach naprawczych, takich jak stymulacja tkanek neurologicznych potrzebnych do regeneracji mięśni czy po urazowym uszkodzeniu nerwów. Teraz naukowcy potwierdzili te odkrycia, badając jej wpływ na leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego na modelu mysim.

- W sytuacjach krytycznych, takich jak po urazie, komórki potrzebują ogromnych ilości tego markeru metylowego, a więc i witaminy B12. Suplementacja witaminą B12 ułatwia przeprogramowanie i naprawę tkanek, co sprawia, że proces ten przebiega szybciej i jest bardziej skuteczny - przekazuje dr Marta Kovatcheva, współautorka badania, cytowana przez "Medical News Today".

Zobacz film: "Niedobór witaminy B12. Jakie są objawy?"

Naukowcy odkryli również, że komórki jelitowe inicjujące proces naprawy, przechodzą proces, w którym zażywanie witaminy B12 może przynieść znaczne korzyści. Stwierdzili, że taka suplementacja przyspiesza naprawę tkanek w modelu mysim wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

2. Sprawdź, czy może ci brakować B12

Niedobór witaminy B12 może objawiać się przez osłabienia i zaburzenia koncentracji
Niedobór witaminy B12 może objawiać się przez osłabienia i zaburzenia koncentracji (Pixabay)

Witamina B12 uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek, jest kluczowa dla funkcjonowania układu nerwowego oraz umożliwia syntezę kwasu nukleinowego. Mimo tak istotnych funkcji jej niedobór długo może nie dawać żadnych specyficznych objawów.

Przy krytycznych niedoborach mogą jednak wystąpić zaburzenia bądź choroby neurologiczne, zaburzenia nastroju, w tym depresja, pogorszenie pamięci, problemy otępienne, a nawet halucynacje. Na niedobór kobalaminy mogą wskazywać również takie dolegliwości, jak:

  • szybka męczliwość,
  • duszności,
  • zaburzenia koncentracji,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • brak energii,
  • anemia.

Najlepszym źródłem witaminy B12 są podroby, takie jak nerki czy wątroba, ryby i owoce morza - w szczególności małże, a także czerwone mięso i nabiał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze