Mają zniknąć ze sklepów. Szacuje się, że mamy 5 lat
Za pięć lat półki europejskich supermarketów będą wyglądać znacznie inaczej. Na próżno będzie tam można szukać produktów, które dziś dostaniemy bez problemu.
1. Koniec z brązowymi jajkami?
Henner Schönecke, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Jaj, przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat brązowe jaja znikną z oferty. Coraz więcej europejskich hodowców decyduje się bowiem na rezygnację z hodowli brązowych kur na rzecz białych.
- Za pięć lat na półkach supermarketów nie będzie już brązowych jaj - powiedział w rozmowie z "Bildem".
Białe kury najczęściej dają białe jaja. Są mniejsze od swoich brązowych sióstr, co pozwala hodowcom na efektywniejsze zarządzanie przestrzenią w gospodarstwie i zapewnienie ptakom większego komfortu. Żyją dłużej, jedzą mniej i znoszą więcej jajek. Jak mówi Schönecke, białe nioski mogą dostarczyć ich nawet 500 w ciągu 100 tygodni.
Brązowe jajka mogą więc wkrótce stać się rarytasem dostępnym głównie w małych, prywatnych gospodarstwach. Przemiany na rynku jaj z pewnością wpłyną na dostępność i cenę tych produktów.
2. Które jajka są zdrowsze?
Według American Heart Association większość osób może spożywać jedno jajko dziennie. Ograniczenia w ich spożyciu dotyczą głównie osób z wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą oraz zagrożonych niewydolnością serca.
Konsumpcja jednego jajka dziennie przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, zapewnia uczucie sytości, korzystnie wpływa na włosy i paznokcie, opóźnia proces starzenia się skóry i działa przeciwzapalnie. Jajka zawierają aż 26 składników odżywczych.
Jak podkreśla Schönecke, nie ma jednak żadnej różnicy w wartościach odżywczych jajek znoszonych przez białe i brązowe kury. Różnica w cenie wynika głównie z wyższych kosztów utrzymania i mniejszej wydajności brązowych kur.
Oznacza to, że właściwie jedyną cechą jajek, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy jej zdrowotnej ocenie, jest ich organiczność. Jaja pochodzące z ekologicznej hodowli charakteryzują się niższą zawartością tłuszczów nasyconych, mają korzystniejszy stosunek kwasów tłuszczowych n-6 do n-3 i zawierają mniejsze ilości ftalanu dimetylu, potencjalnie szkodliwej substancji zakłócającej działanie układu hormonalnego. Są też rzadziej narażone na kontaminację antybiotykami i mniej podatne na zanieczyszczenie bakterią Salmonella.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl