Właściwości kaszy jaglanej - wartości odżywcze, zdrowie, uroda
Kasza jaglana znana jest ludzkości od bardzo dawna. Kaszę jaglaną wytwarza się z prosa, a niezwykłe właściwości kaszy jaglanej czynią ją niezwykle popularnym składnikiem wielu potraw i elementem wielu diet. Właściwości kaszy jaglanej są nie do przecenienia, dlatego powinniśmy włączyć ją do naszego codziennego jadłospisu.
1. Wartości odżywcze kaszy jaglanej
Najważniejsze właściwości kaszy jaglanej dotyczą jej wartości odżywczych, które mogą mieć nawet działanie lecznicze na nasz organizm. Kasza jaglana jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wielu składników odżywczych niespotykanych w innych pokarmach, dzięki czemu ostatnimi czasy wraca na polskie stoły.
Odżywcze właściwości kaszy jaglanej to przede wszystkim bardzo duża zawartość łatwo przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego. Dzięki wysokiej zawartości białka, kasza jaglana to idealna propozycja dla osób pragnących rozbudować mięśnie nie spożywając przy tym dużych ilości mięsa i innych pokarmów bogatych w tłuszcz i puste kalorie. Kasza jaglana zawiera potrzebne nam białko nie obciążając naszego organizmu tłuszczem lub cholesterolem, tak jak mięsa.
Właściwości kaszy jaglanej to także jej wysoka zawartość witamin z grupy B, takich jak tiamina, witamina B2, oraz witamina B6. Oprócz witamin, kasza jaglana zawiera również takie mikroelementy jak żelazo lub miedź. Dzięki temu, kasza jaglana nadaje się do spożycia dla osób o obniżonej zawartości żelaza we krwi, co skutecznie będzie chronić przed anemią. Jedną z właściwości kaszy jaglanej jest wysoka przyswajalność zawartych w niej mikroelementów.
2. Czy kasza jaglana jest zdrowa?
Kasza jaglana to pokarm lekkostrawny, dzięki czemu nie obciąża ona żołądka, wątroby oraz trzustki i nadaje się do spożycia przez osoby o problemach z pęcherzykiem żółciowym czy wątrobą, a także zespołem jelita drażliwego. Kasza jaglana naturalnie pozbawiona jest glutenu, więc osoby cierpiące na celiakię znajdą w niej źródło wielu potrzebnych mikroskładników oraz białka.
Kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu jest ona w stanie pomóc w procesie przywracania równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu. Kasza jaglana jest bardzo ważnym składnikiem diety zasadowej. Oprócz tego, jedną z właściwości kaszy jaglanej jest działanie wysuszające na błony śluzowe, przez co zaleca się spożywanie jej w przypadku kataru.
3. Kasza wspomaga urodę
Kasza jaglana to dietetyczny pokarm, którego właściwości pozwolą nam uzyskać doskonałą sylwetkę, lub, jeśli tego chcemy, pomoże nam w zbudowaniu mięśni bez zasypywania naszego organizmu zbędnymi kaloriami. Zawartość krzemionki w kaszy jaglanej ma doskonały wpływ na nasze włosy, paznokcie oraz naszą skórę.
Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat
- Czy płatki jaglane mają taką samą wartość odżywczą jak kasza jaglana? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Która kasza jest najzdrowsza? - odpowiada Magdalena Rapacka
- Jaki ryż i kasza mają najwięcej witamin? - odpowiada mgr Ewa Trusiewicz
Krzemionka jest składnikiem wielu kosmetyków i suplementów diety mających poprawić urodę. Krzemionka naturalnie znajduje się w kaszy jaglanej, w towarzystwie wielu innych dobroczynnych składników. Krzem zawarty w kaszy jaglanej poprawia przemianę materii, dzięki czemu jest ona wskazana do spożywania przez osoby będące na diecie. Powinny one jednak uważać, ponieważ kasza jaglana zawiera 350 kalorii na 100 gramów.