Trwa ładowanie...

Wspomaga trawienie. Zmniejsza stężenie cukru we krwi

Avatar placeholder
Dominika Najda 21.08.2023 12:07
Doskonały dodatek do potraw. Poprawi wygląd, wspomoże trawienie i wzbogaci smak
Doskonały dodatek do potraw. Poprawi wygląd, wspomoże trawienie i wzbogaci smak (Getty Images)

Podczas kolejnych zakupów warto zaopatrzyć się w kolendrę. Roślina świetnie sprawdzi się nie tylko podczas gotowania, a do tego skrywa mnóstwo właściwości zdrowotnych. Dlaczego warto po nią sięgać?

spis treści

1. Zdrowotne właściwości kolendry

Kolendra siewna ma dość charakterystyczny zapach i smak. Wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej ze względu na obfitość wielu składników odżywczych i minerałów.

Roślina zawiera witaminę A, B, C i K oraz jest źródłem żelaza, magnezu i wapnia. Znajdziemy w niej też umbelliferon i skopoletynę, związki białkowe, flawonoidy, fitostreole, kwasy organiczne, garbniki i sole mineralne.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Kolendra wspomaga ogólne zdrowie organizmu, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, redukuje wzdęcia, poprawia apetyt i wspomaga trawienie.

Kolendra świetnie sprawdzi się w azjatyckich daniach
Kolendra świetnie sprawdzi się w azjatyckich daniach (Pixabay)

Regularne spożywanie pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym i poprawia stan skóry. Skutecznie zmniejsza stężenie glukozy we krwi i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

2. Na co pomaga kolendra?

Kolendrę można znaleźć w wielu preparatach dostępnych w aptece. Zawarty w owocach linalol ma działanie rozkurczające i wspomaga pracę dróg żółciowych, a tym samym poprawia trawienie i łagodzi bóle brzucha.

Kolendrowy napar można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zalać wrzątkiem łyżeczkę rozgniecionych owoców i odstawić na 15 minut, a następnie przecedzić. Napar można pić nawet 3 razy dziennie w celu poprawy trawienia.

Cytrusowy aromat wzbogaci smak wielu potraw
Cytrusowy aromat wzbogaci smak wielu potraw (Pixabay)

Z kolei olejek kolendrowy może być stosowany do płukania jamy ustnej i gardła, szczególnie podczas niektórych infekcji. Czasem jest też wykorzystywany w okładach na oparzenia i trudno gojące się rany.

3. Jak wykorzystać przyprawę

Charakterystyczny smak i aromat sprawia, że liście kolendry świetnie sprawdzą się w sałatkach, sosach i zupach. Warto nimi udekorować dania mięsne i rybne. Liście to także popularny dodatek do potraw kuchni azjatyckiej.

Owoce kolendry można znaleźć w wielu mieszankach przyprawa jak choćby curry. Warto jednak poeksperymentować i wzbogacić nimi mięsne marynaty, zupy, gulasze oraz sosy. Kolendra świetnie nadaje się do kiszonek oraz wypieków.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze