Wymiata trójglicerydy z krwi. Wzmacnia trzustkę i serce
Podwyższone trójglicerydy, choć nie dają żadnych objawów, to mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Jak mówią badacze, są "krytycznym czynnikiem ryzyka chorób przewlekłych". Jak zapobiec problemowi? Nowe badanie wskazuje pewne rozwiązanie.
1. Wysokie trójglicerydy a dieta śródziemnomorska
Badacze na łamach "Nutrients" wskazują, że wysoki poziom trójglicerydów u kobiet w wieku rozrodczym jest często bagatelizowanym problemem.
"Przeprowadzono badania dotyczące interwencji dietetycznych identyfikujące kluczowe pokarmy/grupy żywności, które zmniejszają poziom trójglicerydów" - piszą naukowcy we wstępie.
Korzystając z danych z Narodowego Badania Żywienia i Aktywności Fizycznej (NNPAS) z lat 2011–2012, wytypowano grupę 606 kobiet. Średnia wieku wynosiła 36 lat, uczestniczki miały BMI w wysokości 27. U każdej z kobiet włączonych do badania żywność przetworzona stanowiła 71 proc. dziennych posiłków, a 24 proc. to minimalnie lub nieprzetworzone posiłki.
Naukowcy wprowadzili sześć różnych scenariuszy żywienia, żeby sprawdzić, który z nich przyniesie korzyści w związku z trójglicerydami. W pierwszym scenariuszu ograniczenie spożycia przetworzonej żywności poprzez zmniejszenie spożycia kalorii, alkoholu, wolnych cukrów, cukrów dodanych i soli o 50 proc. spowodowało redukcję trójglicerydów o 0,2 proc.
W drugim scenariuszu nastąpiło zauważalne ograniczenie żywności UPF, którą zastąpiono żywnością minimalnie lub nieprzetworzoną tak, by stanowiła 75 proc. posiłków. Poziom witaminy A, B12 i kwasów omega-3 wzrósł o 12 proc. w tym modelu.
Natomiast w trzecim scenariuszu poziom trójglicerydów obniżył się o 9,9 proc. dzięki zmniejszeniu spożycia przetworzonej żywności o 50 proc. i zwiększeniu spożycia długołańcuchowych kwasów omega-3 o 1800 mg/dzień. Był to najlepszy spośród wszystkich wynik.
Według badaczy ryby, orzechy, owoce i warzywa w diecie działają synergistycznie, obniżając poziom trójglicerydów aż o 8,2 proc., podczas gdy spożywanie samych ryb o wysokiej zawartości omega-3 obniża poziom trójglicerydów o niemal 10 proc. Wysokie spożycie wspomnianych produktów odpowiada uznawanej od lat za najzdrowszą diecie śródziemnomorskiej.
2. Zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca
Według szacunków w Polsce nawet 60 proc. dorosłej populacji boryka się z dyslipidemią, czyli nieprawidłowym stężeniem tłuszczów pod postacią cholesterolu czy właśnie trójglicerydów. Obok hipercholesterolemii hipertrójglicerydemia jest najczęstszym zaburzeniem lipidowym.
W przypadku kobiet w wieku rozrodczym, jak zwracają uwagę badacze, dyslipidemia może zwiększać ryzyko niepłodności, w ciąży - ryzyko cukrzycy ciążowej, u pozostałych kobiet zwiększać ryzyko zaburzeń kardiometabolicznych czy cukrzycy typu 2. Może też zwiększać ryzyko ostrego zapalenia trzustki, wreszcie rozwoju chorób serca.
"Najbardziej idealnym i potencjalnie wykonalnym scenariuszem może być ograniczenie o połowę przetworzonej żywności i zwiększenie spożycia owoców (150–225 g/d), warzyw (150–225 g/d), orzechów (20–30 g/d) i ryb ( 40–80 g/d)" - radzą badacze.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl