Wypij do kolacji. Tej nocy wyśpisz się jak dziecko
Sen to podstawa regeneracji organizmu i pełnego odpoczynku. Obecnie coraz więcej osób w różnym wieku ma duże problemy z zasypianiem lub wielokrotnie budzi się w nocy. Rozwiązaniem może być jeden z proponowanych przez nas napojów na dobry sen.
1. Co pić przed snem?
Przed snem należy unikać cukru, kofeiny, niacyny oraz alkoholu, substancje te mogą znacząco utrudniać zasypianie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone napoje, które ułatwiają zapadnięcie w głęboki sen i redukują wybudzanie się w nocy.
Herbata z rumianku to zdrowy sposób na wyciszenie organizmu i poprawę jakości snu. W składzie rośliny obecne są związki o działaniu odprężającym i uspokajającym. Dodatkowo rumianek pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i zmniejsza bóle miesiączkowe.
Zielona herbata pomaga w zasypianiu, ale warto sięgać po jej bezkofeinową wersję. Napój ten redukuje stres i sprzyja osiągnięciu relaksu. Wersja z kofeiną sprawdzi się natomiast w ciągu dnia w walce ze zmęczeniem.
Melisa to napar o szerokim zastosowaniu, sprawdza się w przypadku napięcia nerwowego, stanów lękowych, stresu i rozdrażnienia. Dodatkowo może zmniejszyć ból głowy, również w przypadku migreny. Melisa jest szczególnie polecana dla osób cierpiących na bezsenność, nerwicę, depresję oraz problemy z sercem.
Lawenda to znany sposób na relaks i długi sen. Można przygotować z niej napar lub wdychać jej aromat, w tym celu na szafce nocnej warto postawić świeżą roślinę lub woreczek z suszonymi kwiatami. Lawenda zmniejsza aktywność układu nerwowego, co jest podstawą skutecznego odpoczynku.
Herbata z szyszek chmielu sprzyja szybkiemu zasypianiu ze względu na właściwości uspokajające, rozluźniające i nasenne. Jest napojem idealnym dla osób nerwowych, rozkojarzonych i nadpobudliwych.
Waleriana, czyli kozłek lekarski, słynie z właściwości wyciszających, przeciwlękowych i nasennych. Wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowego i rozluźnia mięśnie gładkie.
Napar z męczennicy zmniejsza lęk i poziom stresu, dzięki czemu szybciej zasypiamy i rzadziej budzimy się w nocy. Dodatkowo herbata ta ma wiele właściwości leczniczych i poprawi samopoczucie następnego dnia.
Sok wiśniowy to zaskakujący środek na bezsenność, ale badania wykazały, że stosowany dwa razy dziennie zmniejsza problemy ze snem.
Warto przetestować wymienione wyżej napoje, istnieje duża szansa, że przyniosą dużą poprawę w jakości i komforcie snu, a także w funkcjonowaniu w ciągu dnia.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl