Wypij przed snem. Efekt cię zaskoczy
Prawidłowe nawodnienie w ciągu dnia jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Płyny warto jednak uzupełniać także tuż przed snem. Jak się okazuje, nawyk wieczornego picia szklanki wody może przynieść wiele korzyści. Jakich?
1. Poprawia krążenie, chroni przed bólem głowy
Picie wody przed snem wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Może być pomocne zwłaszcza dla osób, którym w drugiej części dnia towarzyszą opuchnięte nogi. To właśnie w nich za sprawą siły grawitacji gromadzi się woda.
Podczas snu nogi znajdują się na tym samym poziomie co nerki. Taka pozycja ciała zdecydowanie ułatwia usuwanie wody wraz z nagromadzonymi w organizmie toksynami. Ten proces usprawnia właśnie uzupełnienie płynów przed snem.
Natomiast brak właściwego nawodnienia prowadzi do spadku ciśnienia krwi, zmniejszenia jej objętości w organizmie, co może wpływać na pracę serca. Niedobór wody wpływa też na stężenie elektrolitów. Konsekwencją może być zaburzona praca mięśni i bolesne skurcze w nocy.
Szklanka wody przed snem zapobiega także wysuszaniu błon śluzowych oraz chroni przed bólem głowy.
2. Nie więcej niż szklanka
Warto jednak pamiętać o tym, że nadmierne nawodnienie przed snem może też prowadzić do przykrych dolegliwości. Jedną z nich jest nykturia, czyli częste wybudzanie ze snu w celu oddania moczu. Nocne wybudzanie wpływa negatywnie nie tylko na jakość snu, ale też na ogólne funkcjonowanie w trakcie dnia oraz samopoczucie.
Dlatego też z ilością wypijanych wieczorem płynów nie należy przesadzać. Żeby uniknąć zaburzeń cyklu snu, wystarczy wypić nie więcej niż szklankę wody.
3. W jakich ilościach i kiedy pić wodę?
O odpowiednie nawodnienie należy dbać nie tylko przed snem, ale także w ciągu całego dnia. Kiedy jeszcze warto sięgnąć po szklankę wody?
- po przebudzeniu – pobudzi organizm do działania,
- 30 minut przed posiłkiem – pomoże w trawieniu,
- dwie godziny przed treningiem – zapobiegnie odwodnieniu, wzrostowi temperatury ciała,
- przed kąpielą – obniży ciśnienie krwi.
Natomiast ilość spożywanych płynów zawsze powinna być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania. Zależy ono od czynników, takich jak masa ciała, płeć, wiek, tryb życia, temperatura, czy aktywność fizyczna.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl