Trwa ładowanie...

Wyrzuć natychmiast. Popularna przyprawa może poważnie uszkodzić wątrobę

Avatar placeholder
15.10.2023 14:54
Podczas zakupów sprawdź, który cynamon wybierasz
Podczas zakupów sprawdź, który cynamon wybierasz (Getty Images)

Cynamon to powszechnie znana i używana przyprawa. Ceniona jest nie tylko ze względu na jej unikalne walory smakowe, ale również za prozdrowotne właściwości. Jednak okazuje się, że ten produkt może niekorzystnie wpływać na naszą wątrobę.

spis treści

1. Jakie właściwości ma cynamon?

Cynamon to zmielona kora cynamonowca, która jest używana jako przyprawa, szczególnie w okresie świątecznym.

Olejek cynamonowy i nasiona cynamonowca również są wykorzystywane w kuchni, kosmetyce i medycynie.

Wyniki wielu badań naukowych potwierdzają, że cynamon ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dodatkowo wspomaga proces trawienia i obniża poziom cholesterolu, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Jaki cynamon wybierać?

Cynamonowiec to roślina, która występuje w 250 różnych gatunkach. W Polsce największą popularnością cieszą się dwa rodzaje - cynamon cejloński i chiński. Zdecydowanie warto wybierać ten pierwszy. Nie tylko dlatego, że jest smaczniejszy, ale przede wszystkim zdrowszy.

Cynamon cejloński charakteryzuje się jasno-brązową barwą kory. W porównaniu do cynamonu chińskiego zawiera mniej kumaryn, które w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na pracę naszej wątroby. Mogą one niszczyć komórki tego niezwykle ważnego narządu wewnętrznego, a nawet prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Dlatego, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, powinniśmy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj cynamonu wybieramy.

Pamiętajmy również, aby przestrzegać daty przydatności do spożycia oraz przechowywać przyprawy w szczelnie zamkniętym, szklanym pojemniku. Nie przekraczajmy również zalecanej dawki, jaką jest jedna łyżeczka dziennie.

Przedawkowanie cynamonu może objawiać się poważnymi dolegliwościami takimi jak: wymioty, biegunka, mdłości, nudności i nadmierne wydzielanie potu.

3. Przeciwwskazania do stosowania cynamonu

Cynamon to przyprawa ogólnodostępna, ale jej stosowanie nie zawsze jest stuprocentowo bezpieczne.

Przeciwwskazania do stosowania cynamonu to:

  • ciąża (może wykazywać działanie poronne),
  • wrzody żołądka,
  • wrzody dwunastnicy,
  • atopowe zapalenie skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze