Wystarczą 2 szklanki dziennie. Ryzyko udaru i zawału odchodzi w niepamięć
Soki owocowe to źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów. Naukowcy dowodzą, że sok z pewnego wyjątkowego owocu może obniżać ciśnienie i zbijać cholesterol, chroniąc mózg oraz serce.
1. Sok z tej wiśni pokocha mózg i serca
Badanie opublikowane na łamach "Nutrients" wskazuje, że sok z wiśni typu Montmorency, zwanej też cierpką wiśnią (Prunus cerasus), może korzystnie wpływać na układ krążenia. Ten gatunek owoców uprawia się w USA, Kanadzie i Francji. Właśnie we francuskim mieście Montmorency cierpkie wiśnie służą do produkcji nalewek.
Są wysoko cenione, bo w porównaniu do innych gatunków Montmorency charakteryzują się większą wytrzymałością i szybszym owocowaniem, dużymi, soczystymi owocami, ale przede wszystkim szeregiem korzyści zdrowotnych. Cierpki smak jest bowiem zasługą dużej ilości antocyjanów - roślinnych barwników.
Zdaniem badaczy cierpkie wiśnie są szczególnie bogate w polifenole, które mogą obniżać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, w ten sposób chroniąc przed nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i ich powikłaniami, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zawał czy udar mózgu. Badanie wykazało, że 480 ml soku dziennie po okresie roku obniża poziom cholesterolu LDL o 11 proc.
2. Zapobiega cukrzycy i demencji, poprawia sen
Naukowcy wskazali w analizie, że osoby spożywające już dwie szklanki soku z cierpkich wiśni dziennie były też mniej podatne na stres oksydacyjny, który wiąże się z większym ryzykiem zachorowania m.in. na cukrzycę, otyłość czy choroby neurodegeneracyjne jak alzheimer.
- Nasze odkrycia sugerują, że sok z wiśni Montmorency może być dobrym dodatkiem do diety korzystnej dla serca - mówi główna autorka badań, dr Sheau Ching Chai, dietetyk na Uniwersytecie Delaware w USA.
- Ostatecznie uczestnicy grupy spożywającej cierpką wiśnię mieli niższe skurczowe ciśnienie krwi i cholesterol LDL, a także niższy poziom niektórych substancji we krwi wskazujących na stan zapalny i stres oksydacyjny, w tym biomarkerów CRP i MDA, w porównaniu do grupy kontrolnej - wyjaśnia badaczka.
Naukowcy zwracają również uwagę, że sok z tego gatunku wiśni jest niskokaloryczny i nie zawiera dużych ilość cukru. - To sugeruje, że cierpki sok wiśniowy można łatwo włączyć do diety bez zwiększania spożycia kalorii i cukru, szczególnie jeśli jest spożywany zamiast napojów słodzonych cukrem - mówi dr Chai.
Inne badania sugerują, że w porównaniu ze słodkimi odmianami - cierpkie wiśnie mogą zawierać nawet 20-krotnie więcej witaminy A i pięciokrotnie więcej antyoksydantów. To nie koniec dobrych wieści, bo ekstrakt czy sok z cierpkiej wiśni zalecany jest również osobom, które mają problemy ze snem. Owoce są bowiem źródłem melatoniny, która odpowiada za regulowanie rytmu dobowego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl