Wystarczą trzy dni i dwa składniki. Pogromca wysokiego cholesterolu i nadciśnienia
Ten sok pobudza niczym kawa, dodaje energii dzięki roślinnym przeciwutleniaczom i witaminom, wspiera trawienie i podkręca metabolizm. Zawiera tylko niewielki dodatek owoców, więc nie powoduje wyrzutu glukozy, może za to obniżać ciśnienie, poprawiać pracę układu sercowo-naczyniowego, wspierać pracę układu pokarmowego oraz obniżać stan zapalny w organizmie.
1. Pij sok z buraka i jabłek codziennie
Sok z buraka i jabłek, który można bez problemu wykonać w domowym zaciszu, to bomba witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy E. Zawiera cenne minerały i przeciwutleniacze, a także jest źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera pracę jelit, wpływa pozytywnie na mikrobiom w układzie pokarmowym i pomaga w kontrolowaniu masy ciała.
Wystarczy do wyciskarki wrzucić dwa lub trzy niewielkie buraki i jedno małe jabłko. Sok można wzbogacić natką pietruszki, a dla tych, którzy nie przepadają za ziemistym smakiem buraka, idealnym dopełnieniem będzie sok z cytryny.
Regularne picie takiej mikstury może:
- obniżać ciśnienie krwi,
- wspierać pracę układu nerwowego – dzięki witaminom z grupy B oraz magnezowi,
- poprawiać perystaltykę jelit i zapobiegać zaparciom,
- obniżać stan zapalny w organizmie,
- wspierać odporność,
- zapobiegać anemii.
2. Buraki to skarbnica betaksantyny
Sok swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim burakom. Zawierają one betaksantyny, które niwelują stres oksydacyjny, a według niektórych badań mogą nawet zwalczać komórki nowotworowe. W przypadku raka jelita grubego dobroczynne działanie burak zawdzięcza nie tylko przeciwutleniaczom, ale także błonnikowi.
Buraki są też źródłem azotanów, które w organizmie ulegają przekształceniu w tlenek azotu. Ma on działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i w ten sposób obniża ciśnienie oraz wykazuje działanie kardioprotekcyjne.
Systematyczny przegląd i metaanaliza opublikowana we "Frontiers in Nutrition" wykazała, że osoby pijące sok z buraka już po trzech dniach miały niższe ciśnienie skurczowe krwi. Potwierdziło to także inne badanie opublikowane w "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics", zgodnie z którym spożywanie warzyw bogatych w azotany wpływa pozytywnie na ten parametr zdrowia.
Serce wyjątkowo lubi to warzywo, ponieważ w burakach znajduje się także potas, wapń i magnez.
Inne z opracowań naukowych wykazało, że jedna do dwóch filiżanek soku z buraków dziennie po 15 dniach spożywania może wpływać pozytywnie na poziom lipidów. U uczestników badania po takim czasie wzrósł o siedem punktów poziom cholesterolu HDL, spadł zaś o dziesięć punktów poziom "złego" cholesterolu, czyli frakcji LDL.
Czy taki sok ma jakieś wady? Nadmiaru buraków w diecie nie jest wskazany u osób, które borykają się z kamieniami nerkowymi. Duża podaż bogatych w szczawiany produkty może bowiem zwiększać ryzyko problemów z nerkami.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl