Wystarczy jedna szklanka przed śniadaniem. Obniża ciśnienie i cholesterol, odchudza
Sok z selera naciowego wypijany na czczo jest jednym z popularniejszych trendów żywieniowych. Jego zwolennicy twierdzą, że wpływa zbawiennie na sylwetkę, problemy z cerą, trawienie i wysokie ciśnienie krwi. Czy rzeczywiście sok z selera jest prozdrowotnym eliksirem? Czy każdy może go pić?
1. Działa odchudzająco
Seler naciowy od dawna znany jest ze swoich cudownych właściwości. Warzywo zawiera duże ilości flawonoidów, które działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.
Kryje w sobie także bogactwo witamin i minerałów. Jest źródłem potasu, manganu, wapnia, magnezu sodu i fosforu. Zawiera także kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witaminę C, A i K. Dlatego też picie soku z selera może pozytywnie działać na stan zdrowia.
Osoby, które sięgają po ten napój na czczo, doceniają przede wszystkim fakt, że wpływa korzystnie na odchudzanie. Duży procent jego masy stanowi woda, dlatego też jest niskokaloryczny. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn, złogów i przyspiesza przemianę materii. Pity przed posiłkiem sprawia, że uczucie sytości pojawia się szybciej.
Podkreśla się także jego korzystny wpływ na skórę. Ta bomba witaminowa poprawia wygląd cery, dodaje jej blasku oraz wspomaga walkę z trądzikiem.
Dzięki stężeniu azotanów - sok z selera obniża też ciśnienie krwi. A badania na zwierzętach pokazują, że może także obniżać poziom cholesterolu. Ponadto z uwagi na swój bogaty skład, sok z selera naciowego odżywia cały organizm, a tym samym wspomaga działanie układu immunologicznego.
2. Sok z selera ma także wady
Pomimo wielu zalet, soku z selera nie można uznać za remedium na wszystkie dolegliwości. Ponadto picie soku z selera nie jest odpowiednie dla wszystkich. Z uwagi na duże ilości szczawianów, codzienne sięganie po napój nie jest wskazane w przypadku osób z dolegliwościami nerkowymi.
Warto podkreślić też fakt, że w czasie wyciskania, sok traci włókno zawierające wspomagający trawienie błonnik.
3. Jak przygotować sok z selera naciowego?
Przygotowanie soku z selera jest proste. Wystarczy pokrojone łodyżki umieścić w sokowirówce lub wyciskarce wolnoobrotowej. Tak przygotowaną miksturę można pić samodzielnie lub z dodatkiem innych warzyw i owoców, np. awokado. Napój można wzbogacić też białkiem w proszku czy masłem orzechowym.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl