Wytapia oporny tłuszcz. Zbija cholesterol, chroni przed rakiem jelit
Jeden owoc może ważyć nawet dwa kilogramy. Te wyjątkowe okazy z racji rozmiarów trudno w sklepie przeoczyć, jednak niewiele osób decyduje się na zakup. To duży błąd, bo pomelo nie tylko jest smaczne, ale ma cenne właściwości, których mogą mu pozazdrościć inne owoce cytrusowe.
1. Biała cytryna. Niezwykła krzyżówka
Według botaników pomelo to skrzyżowanie dzikiej pomarańczy z grejpfrutem, nie wiadomo jednak dzisiaj, skąd ta nietypowa krzyżówka pochodzi.
Największy spośród cytrusów owoc prawdopodobnie po raz pierwszy pojawił się w Malezji i Tajlandii, dziś uprawiany jest w Chinach i Indiach. Określany jest mianem: pumelo, pompela, pumpelnus, czy pulmetto, ale mówi się o nim także biała cytryna czy pomarańcza olbrzymia.
Jak smakuje pomelo? Ma wielu amatorów, bo przypomina nieco grejpfrut pozbawiony charakterystycznej goryczy. Właśnie teraz między listopadem a marcem trwa sezon na pomelo, warto więc po niego sięgać. Jeśli zdecydujemy się na zakup, wybierajmy jak najcięższe okazy, bo im wyższa waga pomelo, tym owoc jest świeższy. Pod grubą skórką, którą usuwa się tak jak w przypadku pomarańczy, kryje się słodki, soczysty miąższ bogaty w cenne wartości odżywcze.
2. Obniża poziom cholesterolu i chroni przed rakiem
Owoc jest źródłem kilku ważnych mikroelementów, w tym witaminy C i A, miedzi, potasu czy tiaminy. Jedno pomelo może w 100 proc. pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, silny przeciwutleniacz, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wspiera pracę układu odpornościowego.
Co więcej, w pomelo znajduje się pokaźna ilość błonnika, która pozwala na pokrycie dziennego zapotrzebowania w jednej czwartej. Błonnik nie tylko opóźnia wchłanianie tłuszczów, zapewnia sytość i przyspiesza perystaltykę jelit, ale nawet może chronić przed rakiem jelita grubego. Badania prowadzone zarówno in vitro, jak i in vivo wykazały też, że błonnik ekstrahowany z pomelo wspiera funkcjonowanie jelit.
Warto pamiętać, że współczesna wysokoprzetworzona dieta uboga jest w błonnik, a ten jest kluczowy również dla utrzymania właściwego stężenia cholesterolu we krwi. Jedno z badań, które ukazało się na łamach "Journal of Toxicology", dowiodło, że ekstrakt z pomelo może obniżać poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów, głównych czynników chorób serca. Z kolei pewne chińskie badanie na modelu zwierzęcym wykazało, że pomelo zbija cholesterol nawet w przypadku diety wysokotłuszczowej.
W pomelo znajduje się likopen, kolejny silny przeciwutleniacz, który występuje także w pomidorach. On również ma właściwości ochronne dla komórek organizmu i może przeciwdziałać rozwojowi nowotworów. Owoc zawiera flawonoidy, zwłaszcza naringinę i naringeninę, które mają działanie przeciwzapalne, kluczowe w profilaktyce szeregu chorób, poczynając od schorzeń serca, aż po cukrzycę czy nowotwory.
Pomelo jest idealnym elementem diety dla osób z hipercholesterolemią, chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także tych, którzy pozostają na diecie odchudzającej - dosłownie wytapia oporny tłuszcz. 100 g owocu zawiera zaledwie 38 kcal. To zasługa tego, że w aż 88 proc. składa się z wody. Będzie wsparciem dla osób z problemami trawiennymi, cierpiącymi na zaparcia, a także częste infekcje sezonowe.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl