Zagrożenie dla wątroby. "Wiele takich preparatów jest nieprzebadanych"
Aloes, choć ceniony od wieków za swoje lecznicze właściwości, nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. W postaci suplementów może być wręcz szkodliwy. Naukowcy alarmują, że bardzo poważnie może ucierpieć wątroba. Kto szczególnie powinien uważać?
1. Aloes może zaszkodzić
Lecznicza moc aloesu jest znana od wieków. Ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Stosuje się go najczęściej w postaci soku, m.in. przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, bólach głowy i oczyszczaniu organizmu. Jest pomocny przy wzmacnianiu odporności, gojeniu ran i obniża poziom cukru we krwi. Pomaga też zadbać o skórę i włosy.
Aloes nie jest jednak tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Powinny z niego zrezygnować m.in. kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także małe dzieci i osoby, które mają problemy z jelitami. Ostrożni powinni być też alergicy, bo zdarzają się uczulenia na aloes.
Szczególną ostrożność należy zachować sięgając po suplementy diety z aloesem. Takie preparaty, zwłaszcza jeśli zażywamy je na własną rękę i w nadmiarze, mogą poważnie szkodzić wątrobie.
2. Uważaj na suplementy diety z aloesem
Badanie dotyczące hepatotoksyczności aloesu wykazało, że osoby, które regularnie stosowały takie suplementy przez ponad trzy tygodnie, mogły zauważyć zażółcenie skóry i objawy podobne do zapalenia wątroby. Amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (NIDDK) ostrzegają, że takie środki stosowane w nadmiarze mogą zaburzać pracę wątroby i doprowadzić do jej uszkodzenia.
Inne niepokojące objawy związane z nadmierną suplementacją to:
- nieustanne zmęczenie, senność,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- zaburzenia pracy układu pokarmowego,
- objawy grypopodobne.
Naukowcy zaznaczają, że do tej pory nie było śmiertelnych przypadków związanych z uszkodzeniem wątroby po zażywaniu preparatów z aloesem, a objawy ustępowały po tym, jak pacjent przestał przyjmować suplementy.
Zanim sięgniemy po suplementy, powinniśmy to skonsultować z lekarzem, szczególnie, jeśli przyjmujemy na stałe leki.
- Suplementy przyjmowane w nadmiarze obciążają organizm, w tym wątrobę. Wiele takich preparatów jest nieprzebadanych, więc tak naprawdę nie wiemy co jest w środku i czy faktycznie jest to tylko sok z aloesu. Dlatego takich preparatów nie powinno się stosować na własną rękę, tylko zawsze pod kontrolą dietetyka lub lekarza - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl