Trwa ładowanie...

Aloes do picia – właściwości, przepis i efekty

Avatar placeholder
20.09.2022 16:31
Aloes do picia uzupełnia niedobory witamin i minerałów
Aloes do picia uzupełnia niedobory witamin i minerałów (Adobe Stock)

Aloes do picia to produkt, który zawiera wodę oraz sok z liści aloesu. Dzięki nim jest zasobny w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, aminokwasy, lektyny i saponiny. Sok z aloesu działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, ściągająco, przeczyszczająco i odżywczo. Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest aloes do picia?

Aloes do picia to produkt wyróżniający się właściwościami prozdrowotnymi. Zawiera wodę oraz sok z aloesu, który jest uznawany za esencję zdrowia oraz superfood. Można go pić zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Aloes to roślina pochodząca z suchych i ciepłych regionów świata, choć można ją również hodować w warunkach domowych. Pełni nie tylko funkcje ozdobne. Jej charakterystyczne trójkątne, długie liście w kolorze jasnozielonym wypełnione kleistym miąższem znajdują zastosowanie w dietetyce, medycynie naturalnej, farmaceutyce i kosmetologii.

Zobacz film: "Rośliny oczyszczające powietrze. Poleca je NASA"

2. Aloes do picia – właściwości

Liście aloesu w 99% składają się z wody. Pozostały 1% to bogactwo substancji o dużej aktywności biologicznej. To między innymi:

3. Na co pomaga aloes do picia?

Sok aloesowy, dzięki płynnej postaci, dość szybko dociera do komórek ciała, zaopatrując je w substancje odżywcze. Dzięki temu aloes do picia ma szerokie zastosowanie. Jakich efektów można się spodziewać?

Aloes do picia:

  • Uzupełnia niedobory witamin i minerałów.
  • Ma działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne.
  • Łagodzi ból.
  • Poprawia pracę układu trawiennego, pomaga na jelita, łagodzi dolegliwości trawienne, usprawnia proces trawienia pokarmów, reguluje pH żołądka. Pomaga w leczeniu chorób wywołanych obecnością Helicobacter pylori. Ponieważ ma działanie przeczyszczające, pomaga na zaparcia.
  • W sposób szczególny wspiera jelita, ponieważ ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową: hamuje rozrost szczepów patogennych i wspomaga namnażanie bakterii probiotycznych. Ponadto usprawnia działanie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych
  • Wpływa korzystnie na gospodarkę glikemiczną, obniża poziom cukru we krwi.
  • Przywraca równowagę kwasowo-zasadową.
  • Wspomaga organizm podczas alergii.
  • Sprzyja procesom metabolicznym, stąd dobrym pomysłem jest aloes do picia na odchudzanie.
  • Dodaje energii i sił witalnych, poprawia nastrój.
  • Wspiera odporność, ponieważ działa na niektóre elementy układu immunologicznego, w tym limfocyty B i T, neutrofile, makrofagi.
  • Pomaga w walce z infekcjami.
  • Poprawia koncentrację.
  • Działa antyoksydacyjnie.
  • Spowalnia starzenie.
  • Sprzyja odbudowie i regeneracji tkanek. Łagodzi podrażnienie błon śluzowych, oparzenia i zmiany skórne, ma działanie ściągające i odkażające.
  • Ułatwia detoksykację organizmu.
  • Ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, dlatego wspiera przy zaburzeniach pracy wątroby.
  • Ma korzystny wpływ na układ krążenia, gdyż pomaga obniżyć poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie tętnicze. Ma działanie przeciwmiażdżycowe.

4. Aloes do picia – przepis

Sok z aloesu można zrobić samodzielnie. Jak? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w liście aloesu (można je kupić w wielu supermarketach) bądź roślinę w doniczce, która ma nie mniej niż 2 lata i nie więcej niż 5. Najlepszym surowcem jest gatunek Aloe vera. Tydzień przed wycięciem liści nie należy podlewać rośliny.

Następnie liście aloesu utnij ostrym nożem u nasady. Umyj je pod bieżącą wodą, osusz ręcznikiem papierowym, włóż do lodówki na około 12 godzin. Potem odetnij boki liści i ściągnij skórkę. Miąższ aloesu wydobywaj łyżeczką.

Za pomocą blendera zmiksuj miąższ z aloesu wraz z łyżką naturalnego miodu, soku z 2 cytryn. Miksturę przełóż do opakowania z ciemnego szkła, przechowuj w lodówce i spożyj ciągu 2 tygodni.

Ponieważ zarówno zdobycie surowca, jak i przygotowanie oraz spożycie własnoręcznie zrobionego soku może był kłopotliwe, alternatywą jest nabycie gotowego produktu. Gdzie kupić prawdziwy sok z aloesu? Najlepiej w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością. Ważny jest bowiem nie tylko jego skład (dobrze, by nie miał sztucznych dodatków), jak i źródło pochodzenia produktu bazowego, czyli aloesu. Cena soku z aloesu, w zależności od pojemności opakowania czy producenta, wynosi od 20 do 30 zł.

5. Jak stosować aloes do picia?

Jak pić sok z aloesu? Aloes do picia należy spożywać zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle bez rozcieńczania, ale można go wymieszać z wodą lub innym napojem.

Zaleca się, by dzienna dawka czystego soku aloesowego wynosiła około 0,5 ml na każdy kilogram masy ciała lub 50 ml spożywanych od 2 do 3 razy na dobę, najlepiej na godzinę przed posiłkiem.

6. Picie aloesu – skutki uboczne i przeciwwskazania

Choć aloes do picia ma wiele zalet, a jego dobroczynnego działania na organizm nie sposób przecenić, nie każdy może go pić. Przeciwwskazaniem jest:

Trzeba pamiętać, że długotrwałe picie soku z aloesu w dużych dawkach może nie wyjść na zdrowie, ponieważ wywołuje zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze