Zakazana w USA. Powoduje marskość wątroby
Tonka to egzotyczna odmiana fasoli o bardzo charakterystycznym, intensywnym smaku. Ostatnio zyskuje na popularności, jednak wiele osób zapomina, że może być toksyczna. Zbyt duże dawki mogą doprowadzić m.in. do marskości wątroby.
1. Fasola tonka - skąd bierze się jej aromat?
Fasola tonka znana też jako bób tonka, fasola tonkińska lub fasola tonkini pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Bywa dodawana jako aromatyczna przyprawa do dań, zwłaszcza do deserów, a jej zapach przypomina wanilię lub skoszoną trawę. Doskonale komponuje się z karmelem i syropem klonowym.
Niezwykły aromat zawdzięcza wysokiej zawartości kumaryny, która jest składnikiem bardzo wielu roślin, w tym trawy żubrowej dodawanej do żubrówki. Substancja pierwszy raz została wyekstrahowana z fasoli tonka w 1820 r. przez niemieckiego chemika. Początkowo kumaryna znajdowała szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i jako dodatek do żywności.
Okazało się jednak, że aromatyczna przyprawa w większych dawkach może być szkodliwa dla zdrowia. Substancja została zakazana w Stanach Zjednoczonych, po tym, jak opisano kilka przypadków uszkodzeń wątroby, które wiązano z kumaryną.
2. Czy fasola tonka może być dodawana do żywności?
Eksperci podkreślają, że kumaryna spożywana w nadmiarze może być zagrożeniem dla naszego zdrowia - działa na wątrobę jak alkohol i może prowadzić do marskości.
Wyliczono, że poziom kumaryny, który może prowadzić do groźnych powikłań - wynosi 0,1 mg na kilogram masy ciała. To oznacza, że osoba ważąca 70 kg musiałaby zjeść 7 mg kumaryny w ciągu dnia, żeby przekroczyć bezpieczną dawkę. Przy czym substancja jest tak aromatyczna, że do doprawienia posiłku dodaje się zaledwie jej szczyptę, w związku z tym, to nie powinno stanowić problemu.
Warto jednak zwrócić uwagę, żeby nie łączyć fasoli tonka z innymi produktami, które również zawierają kurkumę, np. cynamonem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl