Zalegają godzinami w żołądku, zapychają jelita. Lepiej nie przesadzać
Od momentu, gdy jedzenie trafi do naszych ust, cały proces trawienia może trwać aż kilka dni. Pasaż z żołądka do jelita cienkiego zajmuje nawet od sześciu do ośmiu godzin, a na pokonanie samego jelita grubego potrzeba niekiedy aż 36 godzin. Niektóre z produktów mogą jednak zalegać w jelitach wyjątkowo długo, a objawem tego są przykre dolegliwości.
1. Nie tylko trawienie
Jelita odpowiadają za wiele funkcji – w jelicie cienkim dochodzi do trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów oraz przyswojenia składników odżywczych, wody, elektrolitów, witamin i minerałów.
Jelito grube w dużej mierze odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu, ale też produkcję witaminy B12 czy witaminy K. Jelita mają wpływ na funkcje odpornościowe i w aż 95 proc. odpowiadają za produkcję serotoniny, hormonu szczęścia.
Niektóre z naszych wyborów żywieniowych mogą być zatem wsparciem dla jelit, podczas gdy inne – zaburzać ich funkcjonowanie i narażać organizm na dużo większe szkody.
2. Wzdęcia, gazy, bóle? Tak jelita się buntują
Których produktów jelita wyjątkowo nie lubią, bo zalegają w nich godzinami?
2.1. Fast food
Pizza czy hamburger to mieszkanka białka zwierzęcego, tłuszczów i węglowodanów. Tłuste, czerwone mięso, zwłaszcza wołowe i wieprzowe, obciąża jelita, podobnie jak pełnotłusty nabiał pod postacią sera. Ten dodatkowo może powodować przykre dolegliwości trawienne z powodu laktozy lub kazeiny, które nie są tolerowane przez część populacji.
Co więcej, częste spożywanie takich produktów negatywnie wpływa na różnorodność mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita. Skutkiem tego może być nasilenie dolegliwości jelitowych i problemy z trawieniem w przyszłości.
2.2. Grzyby
Badania dowodzą, że choć mają ogromny potencjał prozdrowotny dla człowieka, to dla układu trawiennego bywają katorgą. Białko obecne w grzybach nie jest dla organizmu łatwe do strawienia, ale to nie wszystko.
Chityna, budulec ścian komórkowych grzybów najdłużej zalega w żołądku. Jednak jeśli połączymy leśny przysmak z serami, tłustą śmietaną czy masłem, to obciążymy także jelita i wydłużymy cały proces trawienia.
2.3. Orzechy
Choć orzechy to źródło cennych kwasów tłuszczowych, to problemem jest ich nadmiar. Jedna garść za dużo może przyczynić się do wystąpienia wzdęć, bólu brzucha i nudności. Wszystko przez fityniany i garbniki obecne w orzechach.
Co gorsza, przekąski na bazie orzechów, takie jak solone fistaszki, karmelizowane migdały czy orzechy w panierce smażonej na głębokim tłuszczu stanowią dodatkowe wyzwanie dla jelit.
2.4. Strączki
Cenne źródło białka i mikroelementów, zarazem jednak mogą ciężkostrawne z uwagi na obecność fitynianów, saponin, **lektyn.
Ponadto nasze jelito cienkie nie wytwarza enzymów rozkładających wiązania alfa-glikozydowe, co sprawia, że strączki należą do najdłużej zalegających w naszym układzie trawiennym roślin.
U niektórych osób nawet niewielka ilość fasoli czy grochu spowoduje pojawienie się problemów jelitowych, u innych źródłem dolegliwości może być m.in. nieprawidłowa obróbka nasion roślin strączkowych – jak pomijanie moczenia ich w wodzie czy zbyt krótkie gotowanie. To może prowadzić do pojawienia się gazów, bólu brzucha czy uczucia ciężkości jeszcze wiele godzin po posiłku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl