Trwa ładowanie...

Bije rekordy popularności. Hamuje rozwój raka jelita grubego

 Paula Komendarczuk
27.06.2022 15:10
Dieta ketogeniczna może okazać się skuteczna w przypadka raka jelit oraz stwardnienia rozsianego.
Dieta ketogeniczna może okazać się skuteczna w przypadka raka jelit oraz stwardnienia rozsianego. (gettyimages)

Naukowcy z Pensylwanii wykazali, że myszy na diecie ketogenicznej są odporne na wzrost guzów w przypadku raka jelita grubego. Dieta keto uzyskała również pozytywne wyniki w przypadku stwardnienia rozsianego. Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie?

spis treści

1. Na czym polega dieta keto?

Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu ilości węglowodanów oraz cukru w diecie.

Wbrew pozorom duża ilość tłuszczu dobrej jakości w jadłospisie nie grozi przytyciem, a nawet sprzyja utracie tkanki tłuszczowej z organizmu. Najbardziej zalecane produkty na diecie keto to tłuste mięso i ryby, śmietana, masło, orzechy, awokado, oliwa z oliwek oraz grzyby. Dozwolone jest też spożywanie brokułów, pomidorów, papryki i ogórków.

2. Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Wyniki przedstawione w czasopiśmie naukowym ''Nature'' wskazują, że dieta ketogeniczna może wspierać profilaktykę oraz leczenie raka jelita grubego.

Zobacz film: "Na czym polega dieta ketogeniczna?"

Wszystko za sprawą dużej ilości tłuszczów w diecie, które przy ograniczeniu węglowodanów, przyczyniają się do produkcji cząsteczki hamującej rozwój guzów jelit. Te zadowalające wyniki to efekt badań naukowców z University of Pennsylvania School of Medicine. Zostały one przeprowadzone na myszach laboratoryjnych.

Okazuje się, że dieta ketogeniczna może być również skuteczna w przypadku stwardnienia rozsianego (SM). W ''Neurology Neuroscience'' opublikowano artykuł przedstawiający eksperyment przeprowadzony w University of Virginia.

Osoby ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym po przejściu na dietę keto zauważyły mniejszy poziom zmęczenia, lepsze samopoczucie oraz poprawę jakości ich codziennego życia. Dodatkowo potwierdzono u nich spadek markerów stanu zapalnego we krwi.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze