Trwa ładowanie...

Zapewniają im długowieczność. Lekarz wskazał najzdrowsze śniadania

Co jedzą najzdrowsi ludzie na świecie? Pod lupę wzięto śniadania
Co jedzą najzdrowsi ludzie na świecie? Pod lupę wzięto śniadania (Getty Images)

Dan Buettner przez wiele lat badał wzorce społeczne i żywieniowe ludzi żyjących w tak zwanych „niebieskich strefach”, czyli miejscach na świecie, w których ludzie żyją najdłużej. Okazało się, że w diecie kluczową rolę odgrywały śniadania – zwłaszcza te, bogate w witaminy i białko.

spis treści

1. Co jeść na śniadanie, by długo żyć?

Dan Buettner autor bestsellerów dotyczących długowieczności, członek National Geographic oraz trzykrotny rekordzista Guinnessa w kolarstwie długodystansowym przyjrzał się diecie osób żyjących w tzw. niebieskich strefach.

Z jego obserwacji wynika, że najzdrowsi ludzie na świecie twierdzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Mieszkańcy "niebieskich stref" w przeciwieństwie do Amerykanów, nie jadają na śniadanie płatków kukurydzianych czy tostów, lecz pełnowartościowe posiłki.

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 2"

Dietetyczka Stacey Simon tłumaczy, że płatki pełnoziarniste mogą być świetnym wyborem na śniadanie, jednak nie powinny zawierać cukru.

„Pełnoziarniste płatki zawierają błonnik, witaminy (zwłaszcza witaminy z grupy B) i minerały. Wykazano, że produkty pełnoziarniste zmniejszają ryzyko chorób serca, niektórych rodzajów raka i cukrzycy” – powiedziała w rozmowie z czasopismem Insider.

2. Zupa miso z ryżem jako pierwszy posiłek?

Buettner zdradził, że w Okinawie miejscowi zwykle jedzą na śniadanie zupę miso z warzywami i tofu. Jest to posiłek przygotowywany z fioletowego słodkiego ziemniaka gotowanego na parze lub smażonego z czosnkiem, olejem sezamowym i cebulą. Dodatkiem do zupy jest brązowy lub biały ryż, a całość popija się zieloną herbatą.

Dzięki warzywom śniadanie jest pełne witamin i minerałów, tofu jest zaś bogate w witaminy i białko, a do tego ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, które są powiązane z chorobami serca.

"Z kolei zielona herbata zmniejsza ryzyko chorób serca, obniża poziom cholesterolu, poprawia zdrowie jelit i obniża poziom cukru we krwi" - dodaje Stacey Simon.

3. Jogurt kozi z orzechami i miodem

Z kolei Ikarianie często jedzą na śniadanie jogurt z koziego mleka z orzechami i miodem. Często spożywany jest z chlebem i sezonowymi owocami. Dietetyczka podkreśla, że mleko kozie zawiera więcej białka niż mleko krowie i może pomóc organizmowi wchłonąć inne niezbędne składniki odżywcze. Orzechy są również doskonałym źródłem białka i zdrowych tłuszczów.

4. Miniestrone, czyli śniadanie po włosku

Długowiecznością cieszą się także mieszkańcy Sardynii we Włoszech. Na śniadanie często jedzą słynną zupę minestrone, która jest bogata w kwasy omega-3 i błonnik/ Wszystko dzięki zawartości warzyw, makaronu, fasoli i parmezanu. Zupę je się z chlebem na zakwasie i serem z mleka owczego.

Simon tłumaczy, że błonnik pomaga odżywiać bakterie w jelitach, co może korzystnie wpływać na trawienie i układ odpornościowy. Mleko owcze zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca, a z kolei chleb na zakwasie nie podnosi poziomu cukru we krwi, jak zwykły biały chleb.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze