Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą – przepis, kalorie i wartości odżywcze
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą to proste danie, które jest szybkie i banalnie w przygotowaniu. Dobrze smakuje i szybko syci. Jest idealne zwłaszcza w chłodne dni. Do przyrządzenia potrawy wykorzystuje się składniki, które zwykle mamy w lodówkach. Czy danie jest kaloryczne?
1. Przepis na zapiekankę ziemniaczaną z kiełbasą i cebulą
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą to proste i ekspresowe danie, do przygotowania którego wykorzystuje się składniki, które najczęściej mamy w swoich kuchniach. Wystarczy je pokroić i wrzucić do piekarnika.
Aby przygotować zapiekankę z ziemniaków i kiełbasy, potrzebne są takie produkty jak:
- kilogram ziemniaków,
- 0,5 kilograma kiełbasy dobrej jakości,
- 2 cebule,
- 150 g sera żółtego (startego lub w plastrach),
- 1/3 szklanki śmietanki 30 %. W wersji fit można kremówkę zastąpić mlekiem lub wymieszać śmietankę i mleko pół na pół,
- 2 jajka,
- przyprawy: sól, pieprz, czosnek, słodka papryka, gałka muszkatołowa, ewentualnie odrobina chili,
- olej do smażenia,
- opcjonalnie natka pietruszki lub szczypior.
Jak zrobić zapiekankę z ziemniaków i kiełbasy? Ziemniaki pokrój na plasterki, włóż je do garnka, zalej je zimną wodą i gotuj około 10 minut, licząc od zagotowania wody. Powinny być na wpół ugotowane. Odlej wodę, lekko je przestudź.
Na patelni, na rozgrzanym oleju, przesmaż obraną i posiekaną cebulę. Smaż ją do momentu, aż będzie szklista i lekko rumiana. Mieszaj ją dość często, by się nie przypaliła. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki, a następnie dodaj go do cebuli na pięć minut przed końcem podsmażania. Cebulę i czosnek przełóż na talerz.
Na patelnię wlej niedużą ilość oleju (nie trzeba go dodawać, jeśli na patelni pozostał olej po smażeniu cebuli), smaż na nim pokrojoną w plasterki kiełbasę. Powinna być zrumienione z obydwóch stron.
Do natłuszczonej od wewnątrz formy (sprawdzi się olej lub masło klarowane) wyłóż podgotowane i przestudzone plasterki ziemniaków, a także część sera i podsmażoną cebulkę z czosnkiem oraz kiełbasę. Na wierzch połóż ser.
Całość zalej mieszanką śmietanki, jajek i przypraw. Należy je uprzednio wymieszać w naczyniu. Najlepiej w tym celu użyć rózgi kuchennej. Naczynie ze składnikami zapiekanki umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Piecz bez przykrycia przez 40 minut. Jeśli ziemniaki nie są miękkie, przedłuż czas pieczenia. Pod koniec zapiekania możesz dodać ser mozzarella lub cheddar.
Po wyjęciu z piekarnika zapiekanka z ziemniakami i kiełbasą jest gotowa do podania. Można ją posypać natką pietruszki lub siekanym szczypiorkiem. Doskonale smakuje także zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą, cebulą i pieczarkami, a także pomidorkami koktajlowymi czy dodatkową warstwą sera.
2. Kalorie i wartości odżywcze
Jak można się domyślać, zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą i cebulą jest nie tylko smaczna, ale także sycąca, pożywana i kaloryczna. Można przyjąć, że średnia kaloryczność wynosi 170 w 100 g dania. Zależy to od ilości, ale i wartości energetycznej użytych składników, zarówno samej kiełbasy, jak i sera czy śmietany.
Ziemniaki są zasobne w potas i magnez, mają nieco wapnia, żelaza i fosforu. Dostarczają także niemal wszystkich witamin, w tym najwięcej jest w nich witaminy C. Wbrew temu, co się o nich sądzi, same w sobie nie tuczą.
Porcja 100 g ziemniaków zawiera 70 kcal. Bardziej tuczące są spożywane z nimi dodatki, w tym wypadku śmietanka kremówka i ser, który zawiera sporo kalorii (średnio 100 g sera żółtego to około 350-400 kcal), a także kiełbasa.
Kiełbasa to produkt mięsny, który jest produkowany z rozdrobnionego (krojonego lub mielonego) mięsa w osłonce z jelita zwierzęcego lub sztucznej. Najczęściej używa się mięsa wieprzowego.
Kiełbasa wieprzowa w 100 gramach posiada wartość energetyczną 326 kcal. Znajduje się w niej wiele składników odżywczych, w tym 14,10 g białka, 1,63 g węglowodanów oraz 28,7 g tłuszczów, w tym:
- 10,33 g tłuszczów nasyconych,
- 13,52 g tłuszczów jednonienasyconych,
- 3,08 g tłuszczów wielonienasyconych.
Kiełbasa wieprzowa to produkt zawierający 1,00 mg witaminy C oraz witaminy z grupy B:
- 0,50 mg witaminy B1,
- 0,15 mg witaminy B2,
- 3,44 mg witaminy B3,
- 0,45 mg witaminy B5,
- 0,19 mg witaminy B6,
- 2,00 µg witaminy B9,
- 0,98 µg witaminy B12.
Kiełbasa wieprzowa jest zasobna w minerały (mikroelementy i makroelementy). Zawiera 12,00 mg wapnia, 1,44 mg żelaza, 14,00 mg magnezu, 136 mg fosforu, 237 mg potasu, 876 mg sodu, 1,93 mg cynku, 0,09 mg miedzi, 0,05 mg manganu i 17,70 µg selenu.
Czy kiełbasa jest zdrowa? Warto pamiętać, że produkt cechuje się wysoką zawartością tłuszczu, głównie kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu oraz sodu, który jest niekorzystny dla osób z nadciśnieniem tętniczym. W produkcie jest 70,0 mg cholesterolu.
Ponadto kupując kiełbasę trzeba mieć na uwadze, że kiełbasy tanie są najczęściej wyrobem słabej jakości. Oznacza to, że zawierają małą ilość mięsa, za to sporo wypełniaczy i konserwantów.