Zatrzymuje proces starzenia się. Chroni przed demencją, chorobami serca, udarem
Kawa może zmniejszyć ryzyko demencji i spowolnić proces starzenia fizycznego - wynika z najnowszych badań. Wszystko dzięki zbawiennym związkom zawartym w aromatycznym napoju.
1. Korzyści z picia kawy
Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze odkryli związek między spożyciem kofeiny a zmniejszeniem "słabości fizycznej w późniejszym wieku". Sięganie po kofeinę redukuje także ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, cukrzycy, chorób układu krążenia i otyłości.
Badanie wykazało, że u osób, które piły 2-3 filiżanki kawy dziennie, ryzyko wystąpienia słabości fizycznej w późniejszym wieku było znacznie niższe niż u osób w ogóle niespożywających kofeiny.
W badaniu wzięło udział 12 tys. osób. Z uczestnikami po raz pierwszy przeprowadzono wywiad w średnim wieku ok. 53 lat. Zapytano ich o nawyki związane z dietą oraz spożywaniem kawy.
Przy średniej wieku wynoszącej 73 lata, czyli ok. 20 lat później, wśród uczestników przeprowadzono ankietę dotyczącą masy ciała, poziomu energii oraz przeprowadzono test sprawności i siły uścisku dłoni.
2. Wyniki badania
Z ankiety wynikało, że 68,5 proc. uczestników piło kawę codziennie, z czego 52,9 proc. sięgało po jedną filiżankę. Od dwóch do trzech napojów dziennie piło 42,4 proc., a 4,9 proc. spożywało cztery lub więcej.
Korzyści zauważono także u osób, które sięgają po czarną i zieloną herbatę. Osoby pijące herbatę podzielono na cztery kategorie: tych, którzy nigdy jej nie piją, oraz tych, którzy spożywają ją przynajmniej raz w miesiącu, raz w tygodniu i codziennie.
Związek między kofeiną a zmniejszoną słabością fizyczną był najbardziej zauważalny w teście siły uścisku dłoni i sprawności. Uczestnicy regularnie pijący kawę zgłosili także lepsze samopoczucie i rzadziej skarżyli się na brak energii.
3. Prozdrowotne związki
Badania powiązały spożywanie kofeiny z niższym ryzykiem chorób serca (jak np. zawał), udaru mózgu, demencji i choroby Alzheimera. U kobiet zaobserwowano także mniejsze prawdopodobieństwo złamania biodra.
Kawa i herbata oprócz kofeiny zawierają wiele dobroczynnych związków. Bioaktywne polifenole mają przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości, które pomagają obniżać ryzyko wielu chorób.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl