Zbawienne dla wątroby i przewodu pokarmowego. Najedz się póki trwa sezon
Nie od dziś wiadomo, że w diecie nie powinno zabraknąć owoców. Warto więc sięgać po maliny, szczególnie kiedy mamy dostęp do tych świeżych. Te małe owoce mają mnóstwo cennych właściwości prozdrowotnych.
1. Owoce o wielu właściwościach
Maliny to szalenie popularne owoce. Są nie tylko bardzo smaczne, ale także bardzo zdrowe i są świetnym dodatkiem do wielu dań i deserów. Spożywanie ich wspomaga układ odpornościowy, krążenia i poprawia funkcje mózgu.
W malinach znajdziemy także całą masę przeciwutleniaczy, jak np. związki fenolowe. Antyoksydanty są nieocenione w ochronie naszego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wielu chorób.
- Oprócz silnych właściwości przeciwutleniających, związki polifenolowe występujące w malinach wykazują również inne korzystne działania biologiczne, w tym regulujące stan zapalny, metabolizm lipidów, syntezę kwasów żółciowych w wątrobie oraz aktywność mikrobioty w przewodzie pokarmowym - wyjaśnia dr Bartosz Fotschki z Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie na stronie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
2. Wzmocnij prozdrowotne działanie malin
Okazuje się, że prozdrowotne działanie malin możemy jeszcze wzmocnić. Odpowiednia suplementacja w połączeniu z owocami może poprawić funkcjonowanie przewodu pokarmowego, usprawnić pracę jelit i wspierać zdrowie mikrobioty.
Łącząc maliny z prebiotykami, jesteśmy w stanie zwiększyć efektywność rozkładu polifenoli z malin. Powstałe związki pozytywnie wpływają na metabolizm tłuszczu w wątrobie.
Takie połączenie może redukować stany zapalne w organizmie i poprawić aktywność mikroflory jelitowej. W badaniu owoce połączono z prebiotycznym działaniem fruktooligosacharydów.
- Wyniki badań potwierdziły wzmocnienie efektywności metabolizowania polifenoli do związków chemicznych o większym potencjale prozdrowotnym. Mechanizm działania tej mieszanki łączy ze sobą wzrost liczby bakterii wykazujących zdolność do metabolizmu polifenoli w przewodzie pokarmowym ze zwiększonym stężeniem metabolitów, które docierają do wątroby i regulują mechanizmy związane z metabolizmem lipidów, stresem oksydacyjnym oraz stanem zapalnym - podsumowuje naukowiec dla PAN.
Wyniki badań opublikowano na łamach "Food Research International".
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl