Zdrowe obiady – zasady zdrowego odżywiania, sól, zupy
Zdrowy obiad to ważny element każdego dnia. Obecnie, gdy coraz bardziej upowszechnia się moda na bycie fit, zdrowy obiad jest tematem numer jeden. Wiele osób uważa, że przygotowanie zdrowego obiadu zabiera dużo czasu i pracy. Inni stwierdzą, że nie posiadają wystarczających umiejętność, aby przygotować sobie jakiś zdrowy obiad w domu i polegają na gotowych posiłkach lub po prostu jedzą na mieście. Jednak przygotowanie zdrowego obiadu nie jest aż tak trudne. Na początek wystarczy dobrze przyswoić sobie zasady zdrowego odżywiania.
1. Zdrowe obiady - zasady zdrowego odżywiania
Obiad jest ważnym posiłkiem i nie warto o nim zapominać. Eksperci podkreślają rolę regularnych posiłków w zdrowym stylu życia. Zdrowy obiad powinien zatem zajmować ważne miejsce w naszym planie dnia. Przygotowując zdrowy obiad, warto zadbać o różnorodność, dzięki czemu unikniemy nudy i nie zniechęcimy się szybko do przygotowywania zdrowych obiadów w domu. Przygotowując zdrowy obiad, starajmy się unikać tłuszczów i produktów bogatych w cholesterol. W zdrowym obiedzie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lepiej zastąpić tłuszczami pochodzenia roślinnego i rybami, co zdecydowanie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.
Zdrowy obiad to również odpowiednia ilość warzyw, a czasem również owoców. Dobrze skomponowany zdrowy obiad powinien zawierać warzywa bogate w błonnik. Dzięki temu nasz zdrowy obiad będzie nie tylko smaczny i lekki, ale też warzywa poprawią nasze trawienie i pracę układu pokarmowego, a my nie będziemy senni i unikniemy uczucia ciężkości po posiłku.
2. Zdrowe obiady - sól
Przygotowując zdrowy obiad, nie powinniśmy też często sięgać po sól. Choć powszechnie wiadomo, że sól wydobywa z naszych potraw smak, to nie należy przesalać zdrowych obiadów. Za duża ilość soli nawet w bardzo zdrowym obiedzie sprawi, że narażamy siebie i swoich bliskich na różne zaburzenia, jak np. nadciśnienie tętnicze.
Aby obniżyć ilość soli w naszej diecie, wystarczy stosować się do kilku bardzo prostych zasad. Gdy gotujemy zdrowy obiad, zwróćmy uwagę nie tylko na jakość produktów, ale też ilość soli. A więc gotując zdrowy obiad, starajmy się zastępować sól przyprawami, które z powodzeniem podkreślą smak i dodadzą aromatu. Jednocześnie doprawiając zdrowy obiad, nie stosujmy gotowych mieszanek przypraw, czy popularnej Vegety. Bardzo często tego typu produkty zawierają już w sobie sól.
Gotując, wybierajmy przede wszystkim produkty świeże. Obiad, który będzie się opierał o półprodukty lub produkty przetworzone, nie będzie zdrowy. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości soli, jaka znajdzie się w naszym zdrowym obiedzie. Pamiętajmy więc, aby w czasie zakupów poświęcić chwilę czasu na przeczytanie etykiet produktów, które mają się znaleźć w naszym zdrowym obiedzie.
Gdy wraz z rodziną zasiadamy do stołu, nie stawiajmy na nim soli. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której ktoś będzie miał ochotę dosolić nasz zdrowy obiad.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla młodej osoby aktywnej fizycznie? - odpowiada mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna
- Chcę się zdrowo odżywiać, tylko nie wiem, w jakim kierunku mam iść? - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska
- Czy zdrowo się odżywiam? - odpowiada lek. Agnieszka Jamroży
3. Zdrowe obiady - zupy
Choć dla wielu osób przygotowanie zdrowego posiłku wydaje się bardzo wymagające, to mogą się oni mocno zdziwić. Wielu dietetyków i ekspertów ds. żywienia mówi, że nie mając czasu na spędzanie długich godzin w kuchni, warto na zdrowy obiad ugotować sobie po prostu zupę. Zupy warzywne czy to na bulionie warzywnym, czy na tzw. skrzydełku będą zdrowym i pełnowartościowym obiadem. Na dodatek taki zdrowy obiad ugotujemy szybko i nie wymaga specjalnych umiejętności.