Zielona herbata w ciąży - właściwości, działanie, dozwolona dawka
Każda kobieta będąca w ciąży przykłada większa wagę do swojego zdrowia, gdyż dba nie tylko o siebie, a o dwa organizmy. Zanim sięgnie po produkty, to zastanawia się nad wpływem ich na jej organizm oraz nad tym, czy nie zaszkodzi dziecku. Jednym z napojów, którego działanie szczególnie zastanawia przyszłe mamy, jest zielona herbata.
Początki zielonej herbaty sięgają 4500 lat wstecz, kiedy to w starożytnych Chinach parzono liście herbaty chińskiej. Są one zielone, dopiero fermentacja suszonych liści sprawia, że staje się ona czarna. Picie zielonej herbata w ciąży niesie wiele korzyści dla przyszłej mamy.
1. Zielona herbata w ciąży - właściwości
Zielona herbata zawiera silne antyoksydanty i polifenole. Obfituje w wiele minerałów, dlatego podbiła serca wielu ludzi. Jest cennym źródłem makroelementów: fosforu, wapnia, potasu, sodu, żelaza, cynku, miedzi oraz witaminy A, B, B2, C, E, K. Można znaleźć w niej lipidy, związki garbnikowe, alkaloidy, aminokwasy, kumaryny, flawonoidy, i teinę, lecytynę.
2. Zielona herbata w ciąży - działanie
Zielona herbata posiada zdolność regulowania w organizmie poziomu insuliny oraz cukru, co z kolei wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia. Substancje, w które obfituje zielona herbata, zapobiegają odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, a to sprawia, że światło naczyń jest większe.
Picie zielonej herbaty w ciąży hamuje przyswajanie cholesterolu do krwioobiegu i zmniejsza lepkość krwi. W rezultacie ryzyko wystąpienie w późniejszym okresie ciąży cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia ciążowego zostaje zniwelowane. To właśnie zbyt wysoki poziom cukru oraz nadciśnienie są czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia ciążowego.
Picie zielonej herbaty w ciąży zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry, które powodowane jest najczęściej przez promieniowanie UV. Za sprawą bardzo silnych utleniaczy ten napój pomaga uchronić przed poparzeniom słonecznym. Chronią one nasze DNA przed destrukcyjnym działaniem substancji kancerogennych.
Na pewno nieraz zauważyłaś w sklepie kosmetyki z dodatkiem zielonej herbaty. Jest ona do nich dodawana, ponieważ opóźnia występowanie zmarszczek oraz zmniejsza częstość występowania przebarwień skórnych. Znaleźć ją można w kremach dedykowanym osobom o trądzikowej i przetłuszczającej się skórze, gdyż wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Antyoksydanty są substancjami neutralizującymi wolne rodniki, będącymi produktami ubocznymi metabolizmu komórkowego. Dzięki obecności w zielonej herbacie, chronią dziecko przed wolnymi rodnikami. Powodują wzmocnienie układu odpornościowego przyszłej mamy oraz niwelują występowanie dolegliwości związanych z niestrawnością.
Zobacz także:
Pamiętać należy jednak, aby nie spożywać zielonej herbaty w ciąży na czczo. Może to wywołać nudności, wymioty, tudzież zaparcia.
Spożywanie niewielkich ilości herbaty zielonej w ciąży wspomaga funkcjonowanie organizmu mamy. Niestety, nadmierne jej spożycie może utrudnić wchłanianie kwasu foliowego, pomagającego ograniczyć ryzyko wystąpienia rozszczepu cewki nerwowej dziecka. Co więcej, ta herbata działa moczopędnie, a więc spożycie zbyt dużej ilości, może przyczynić się do wypłukania żelaza z organizmu.
3. Zielona herbata w ciąży - dozwolona dawka
Jedna – dwie filiżanki herbaty dziennie są całkowicie bezpieczne dla kobiety i jej dziecka. Zaleca się spożywanie zielonej herbaty poza posiłkami, gdyż katechiny w niej zawarte utrudniają wchłanianie żelaza z pożywienia. Zielona herbata zawiera kofeinę, a więc należy ograniczyć ją przy karmieniu piersią.