Trwa ładowanie...

Zjedz przed snem. Mają wyjątkową moc

 Karolina Rozmus
30.09.2023 19:02
Winogrona, grzyby, pistacje i ryż. Łączy je jeden niezwykły związek
Winogrona, grzyby, pistacje i ryż. Łączy je jeden niezwykły związek (Getty Images)

Badacze odkryli, że w kilku grupach produktów obecne jest wysokie stężenie melatoniny. To niezwykle cenny dla naszego organizmu hormon, który reguluje rytm dobowy. Czy odpowiednia dieta może sprawić, że będziemy spać jak niemowlęta?

spis treści

1. Zamiast suplementu dieta

Badacze z Chin na łamach "Nutrients" próbowali udzielić odpowiedzi na pytanie o źródła dietetyczne, ale także bioaktywność zawartej w nich melatoniny. To tzw. neurohormon, który jest wytwarzany w szyszynce mózgowej za każdym razem, kiedy za oknem zapada zmrok. Gdy poziom hormonu we krwi osiąga odpowiednie stężenie, zaczynamy odczuwać zmęczenie i chęć na położenie się do łóżka. Natomiast kiedy pojawiają się pierwsze promienie słoneczne, hormon przestaje być produkowany.

Jednak zaburzenia w produkcji melatoniny są coraz bardziej powszechne, co ma związek m.in. z pojawieniem się sztucznego oświetlenia na ulicach, a także w naszych domach czy ze spędzaniem czasu przed ekranami.

Zobacz film: "Jakie czynniki powodują bezsenność?"
Źródeł melatoniny warto szukać w pożywieniu
Źródeł melatoniny warto szukać w pożywieniu (Pixabay)

Naukowcy zwracają uwagę, że problem bezsenności może dotykać nawet jednej trzeciej światowej populacji. To oznacza, że włączenie do diety źródeł melatoniny może być dla wielu osób sposobem na poprawę jakości snu. Co ciekawe, badacze zwracają uwagę, że hormon ten poza wpływem na nasz sen wykazuje także działanie:

  • przeciwutleniające,
  • przeciwzapalne,
  • wzmacniające odporność,
  • przeciwnowotworowe,
  • chroniące układ krążenia,
  • przeciwcukrzycowe,
  • chroniące przed otyłością,
  • neuroprotekcyjne,
  • przeciwstarzeniowe.

2. Gdzie znaleźć melatoninę?

Chińscy naukowcy powołując się na wcześniejsze badania, wskazują, że istnieje szereg produktów zawierających neurohormon.

"Jajka i ryby to grupy żywności zawierające melatoninę pośród żywności pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy w żywności roślinnej to orzechy mają najwyższą zawartość melatoniny. Niektóre rodzaje grzybów, zbóż i kiełkujących roślin strączkowych lub nasion są również dobrymi źródłami melatoniny w diecie" - zwracają uwagę badacze.

Ich badania wskazują jednak, że największe ilości melatoniny zawierają winogrona, grzyby, pistacje i ryż.

- Kiedy spożywamy produkty bogate w melatoninę, takie jak pistacje, witamina B6 znajdująca się w pistacjach zamienia tryptofan w melatoninę – mówi w rozmowie verywellhealth.com dietetyczka Sue-Ellen Anderson-Haynes.

- Aby tak się stało, w pożywieniu i w organizmie musi znajdować się odpowiednia ilość niektórych witamin, takich jak B3, B2, B6 i żelazo, aby zapewnić możliwość wytworzenia melatoniny – tłumaczy.

Z kolei dr John Saito, ekspert w dziedzinie medycyny snu i pulmonolog, przypomina, że zawartość hormonu w żywności jest znacznie niższa niż w suplementach diety. Należy jednak pamiętać, że zanim sięgniemy po suplementy czy leki, warto uzupełniać niedobory poprzez dietę. Stąd wzbogacenie jadłospisu o jesienne skarby jak winogrona czy grzyby, a także obfitujące w kwasy omega-3 pistacje czy wreszcie bogaty w błonnik brązowy ryż może być dobrym sposobem na wsparcie organizmu nie tylko w przypadku problemów ze snem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze