Trwa ładowanie...

Zmniejsza ryzyko raka płuc i jelita grubego. Wystarczy 240 ml dziennie

Avatar placeholder
31.05.2024 14:51
Granat to przede wszystkim silny antyoksydant
Granat to przede wszystkim silny antyoksydant (Getty Images)

Hamuje szlaki sygnałowe w komórkach rakowych, indukując ich apoptozę i zatrzymując cykl namnażania się komórek nowotworowych. Takie działanie zdaniem badaczy ma właśnie granat. Warto sięgać po niego jak najczęściej, bo może chronić również przed cukrzycą i miażdżycą.

spis treści

1. Granatem w raka

Łacińskie pomum grantum w wolnym tłumaczeniu oznacza "jabłko o wielu nasionach". Granat to owoc o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, który był znany i wykorzystywany już w czasach starożytnych. Chińczycy natomiast uważali go za symbol młodości, urody i płodności.

Dziś wiemy, że granat to przede wszystkim silny antyoksydant. Dr Ludwig Manfred Jacob i Karl Friedrich Klippel, wybitni urolodzy z Kliniki Urologii na Uniwersytecie w Mainz, postanowili jednak pójść o krok dalej w badaniach nad tym owocem. Zaintrygowani potencjałem zdrowotnym granatu, postanowili sprawdzić, jak polifenole zawarte w granacie mogą wpływać na walkę z nowotworami.

Badanie przeprowadzono na grupie 250 mężczyzn, u których po operacji doszło do wznowy raka prostaty. W celu monitorowania postępu choroby naukowcy skupili się na oznaczaniu stężenia markera nowotworowego, antygenu PSA, we krwi badanych mężczyzn.

Zobacz film: "Jakie właściwości zdrowotne ma granat?"
Granat to źródło antynowotworowych polifenoli
Granat to źródło antynowotworowych polifenoli (Pixabay)

Zakładali, że zawarte w soku z granatu polifenole mogą zahamować powstawanie wolnych rodników i zniszczyć te już powstałe. Innymi słowy, naukowcy liczyli na to, że sok z granatu pomoże spowolnić rozwój nowotworu. Po 33 miesiącach badania zakończyły się sukcesem. Udowodniono, że spożywanie 240 ml soku z granatu dziennie wydłużyło czas podwajania się stężenia PSA z 15 do 54 miesięcy. U 83 proc. mężczyzn zaobserwowano całkowity zanik PSA lub znaczący spadek jego stężenia.

Po tym sukcesie badawczym naukowcy postanowili poszerzyć swoje badania. Zastanawiali się, czy działanie soku z granatu będzie różnić się w zależności od tego, czy jest on sfermentowany. Tym razem badania przeprowadzono na komórkach nowotworowych zlokalizowanych w piersiach.

Okazało się, że sfermentowany sok z granatu dwukrotnie skuteczniej hamował rozwój nowotworu. Polifenole zawarte w owocach granatu stają się bardziej aktywne po obróbce przemysłowej, ponieważ wówczas ze skórki uwalniają się taniny, wzmacniając jego właściwości antyrakowe. Inne badania sugerowały, że granat może również chronić przed rakiem płuc i jelita grubego.

2. Chroni przed cukrzycą i miażdżycą

Bez wątpienia można uznać, że granat to tajna broń na raka, ale nie tylko. Badania sugerują, że 200 mililitrów soku z owocu dziennie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2. Ponadto polifenole zwane punikalaginami lub elagotaninami mogą chronić przed uszkodzeniami w obrębie tętnic oraz przed odkładaniem się płytki miażdżycowej.

Jedno z badań przeprowadzone na osobach chorych na otyłość dowiodło również, że w granacie znajdują się bioaktywne związki, które zbijają cholesterol LDL, trójglicerydy, cholesterol całkowity, glukozę i insulinę, wreszcie nawet masę ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze