Trwa ładowanie...

Zmniejsza ryzyko śmiertelnej choroby. Ale liczy się ilość

Avatar placeholder
Dominika Najda 21.09.2023 12:46
Chroni przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych. Pij codziennie po dwie filiżanki
Chroni przed wystąpieniem zaburzeń psychicznych. Pij codziennie po dwie filiżanki (Getty Images)

Depresja to najczęstsza choroba psychiczna występująca na całym świecie. Szacuje się też, że zmaga się z nią już co piąty Polak. Naukowcy twierdzą jednak, że odkryli prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej przypadłości.

spis treści

1. Zmniejsza ryzyko depresji i zaburzeń lękowych

Spożywanie umiarkowanych ilości kawy może przyczynić się do obniżenia ryzyka zaburzeń lękowych i depresji. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Psychiatry Research".

Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, a wzięło w nim udział ponad 146 tys. osób między 37. a 73. rokiem życia. Uczestników poproszono o wypełnienie ankiety dotyczącej codziennych nawyków oraz zdrowia psychicznego.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Naukowców najbardziej jednak interesowały przyzwyczajenia dotyczące picia kawy. Spożywane 2-3 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych oraz depresji.

"Nasze odkrycia potwierdzają, że picie kawy w umiarkowanych ilościach stanowi ważną część zdrowego trybu życia i może być jednym z elementów profilaktyki depresji oraz stanów lękowych" - wyjaśniają autorzy w badaniu.

2. Czas na kawę ze znajomymi

Naukowcy zaznaczają jednak, że nie należy przesadzać z ilością spożywanej kofeiny. Nadmiar może przynieść odwroty efekt i doprowadzić do nasilenia objawów lub zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych.

Z badania wynika, że rodzaj spożywanej kawy nie ma żadnego znaczenia. Korzyści czerpią zarówno miłośnicy klasycznej małej czarnej, jak i zwolennicy napoju z dodatkiem mleka.

Kawa nie jest jedynym sposobem, który może pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia depresji. Dobroczynny wpływ na także aktywność fizyczna oraz budowanie pozytywnych więzi społecznych.

Nie należy zapominać także o odpowiedniej ilości snu. W przypadku spadku nastroju i obniżenia jakości życia warto poszukiwać pomocy i pamiętać, że z problemami nie musimy zmagać się sami.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze