Zrezygnuj na miesiąc. Kilogramy spadną, a trzustka będzie jak nowa
Niektóre osoby są zdania, że spożywanie jednego lub dwóch piw w ciągu tygodnia nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Jak pokazują badania, nawet umiarkowane spożywanie tego napoju może przynieść szkodliwe skutki. Dowiedz się, jakie zmiany mogą zajść w twoim organizmie, jeśli zdecydujesz się na miesięczną abstynencję od piwa.
1. Umiarkowane spożycie alkoholu
Specjaliści medycyny z różnych zakątków świata są zgodni co do tego, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Zgodnie z wynikami wielu badań naukowych, regularne spożywanie alkoholu nie tylko stopniowo niszczy naszą wątrobę, ale również zakłóca prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, mózgu, żołądka, nerek i zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
To nie dotyczy tylko napojów o wysokiej zawartości alkoholu, ale także piwa, które jest ulubionym napojem wielu Polaków. Niektórzy miłośnicy tego trunku mogą nie zdawać sobie sprawy, że nawet sporadyczne sięganie po jedną butelkę czy puszkę piwa może wiązać się z niepożądanymi skutkami zdrowotnymi.
2. Miesiąc abstynencji
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie korzyści przyniesie ci odstawienie piwa na miesiąc?
2.1. Poprawa funkcjonowania trzustki
Piwo, a zwłaszcza piwo smakowe, ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Szczególnie powinni o tym pamiętać pacjenci z cukrzycą i insulinoopornością. Ten popularny napój alkoholowy ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że trzustka musi szybko produkować insulinę.
2.2. Zmniejszenie masy ciała
W porównaniu do innych napojów, piwo jest produktem o wysokiej zawartości kalorii. Dodatkowo spożywanie tego złocistego płynu zwiększa apetyt, dlatego często towarzyszy mu spożywanie słonych i tłustych przekąsek lub potraw z grilla. Przerwanie spożywania piwa z pewnością pomoże osobom, które walczą z nadwagą i otyłością, i które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów.
2.3. Płaski brzuch
Coraz więcej osób cierpi na takie choroby jak SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) czy zespół jelita drażliwego lub choroby zapalne jelit. Dla pacjentów zmagających się z tym problemem, piwo jest niewskazane również ze względu na proces fermentacji związany z jego produkcją. Piwo może nasilać dolegliwości chorych.
Nawet osoby, które nie mają problemów z jelitami, mogą zauważyć, że spożywanie piwa powoduje wzdęcia, co jest objawem zaburzonej mikroflory jelitowej. Efektem tego jest pojawienie się tzw. piwnego brzucha. Dlatego u osób, które zdecydowały się na miesięczną abstynencję od piwa, obwód brzucha może się zmniejszyć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl