Żucie gumy na czczo może mieć przykre konsekwencje. Ucierpi głównie żołądek i jelita
Niewątpliwą zaletą gum do żucia jest to, że przywracają naturalne pH w ustach i odświeżają oddech. Okazuje się jednak, że żute na czczo mogą powodować dotkliwe skutki uboczne.
1. Dlaczego warto żuć gumę?
Choć niewiele osób o tym wie, guma do żucia ma wiele zalet. Nie tylko odświeża oddech, lecz także: oczyszcza jamę ustną i pozwala dłużej cieszyć się zdrowymi zębami, zwiększa produkcję śliny, która neutralizuje kwasy, uwalnia fluor i pomaga zapobiegać chorobom przyzębia. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca żucie gumy bezcukrowej po posiłku.
Ponadto:
- wspiera koncentrację
- łagodzi ból głowy,
- pomaga się odprężyć,
- zwalcza nałóg tytoniowy,
- niweluje głód,
- działa antybakteryjnie.
Zalety nie dotyczą jednak wszystkich gum do żucia. To czy są właściwe, zależy od ich składu. Te z dużą zawartością cukru mogą powodować próchnicę, dlatego najlepiej wybierać gumy z ksylitolem.
2. Guma do żucia a wzdęcia
Sporadyczne żucie gumy, kilka minut po posiłku pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Kiedy jednak żucie trwa kilka godzin, może powodować wiele negatywnych skutków.
Po pierwsze, podczas zbyt długiego żucia gumy pojawia się bólu stawów w obrębie jamy ustnej. Po drugie tego typu ruchy żuchwy przyczyniają się do rozwoju bruksizmu (zgrzytania zębami). Szkliwo zębów wyciera się, a zęby stają się nadwrażliwe.
Częste żucie gumy może wiązać się także z problemami gastrycznymi. Większość gum zawiera sorbitol, który wspomaga perystaltykę jelit: jego nadmiar powoduje biegunkę i ból brzucha.
Przestrzega się także przed żuciem gumy na czczo. Żucie gumy sprawia, że nasz żołądek zaczyna wydzielać kwas trawienny, w związku z tym u osób, które żują gumę na pusty żołądek, może dojść do podrażnienia błony śluzowej, a nawet wrzodów żołądka.
Zaleca się, aby gumę żuć przez 15-20 minut dziennie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl