3-dniowa dieta szczęścia idealna na jesień. Sprawi, że będzie ci się chciało wstać z łóżka
Kiepski nastrój, brak siły, a nawet depresja to stany charakterystyczne dla jesieni. Krótsze dni, dłuższe noce, deszczowa i mglista pogoda sprawiają, że wstanie z łóżka to prawdziwy wyczyn. Do tego dieta, która pozostawia wiele do życzenia, bo gdy za oknem brzydko, częściej sięgamy po słodkie i niezdrowe przekąski. Dietetyk Christine Bailey przekonuje, że wprowadzenie diety szczęścia do codziennego życia sprawi, że zły nastrój nie będzie psuł twojego dnia. Wystarczy stosować się do zasad przez 3 dni, żeby poczuć różnicę.
Eksperci w oparciu o badania na temat zdrowia mózgu i proaktywnego stylu życia uważają, że to, co ląduje na naszym talerzu ma głęboki wpływ na to, jak się czujesz i co myślisz, niezależnie od tego, ile masz lat. Według nich istnieje wiele produktów, które mogą sprawić, że na twojej twarzy zagości uśmiech, a organizm będzie w lepszej kondycji niż kiedykolwiek. Na ich postawie terapeutka żywieniowa, Christine Bailey, opracowała dietę szczęścia. Zawiera ona 6 zdrowych strategii żywienia.
1. Unikaj przetworzonej żywności
Unikanie zaburzeń równowagi cukru we krwi jest jednym z najszybszych sposobów na natychmiastową poprawę nastroju. Jeśli chcesz być szczęśliwy, wyrzuć ze swojej diety rafinowany cukier, białą mąkę oraz fast foody i gotowe dania, a ich miejsce zajmij chudym białkiem, zdrowymi tłuszczami z orzechów, ryb, awokado i nasion oraz warzywami bogatymi w antyoksydanty.
2. Nie bój się tłuszczu
Mózg w ok. 60 proc. składa się z tłuszczu – głównie z fosfolipidów i tłuszczów omega-3. Jeśli nie dostarczysz organizmowi ich odpowiedniej ilości tych zdrowych tłuszczów, twoja pamięć, koncentracja i nastrój znacznie się pogorszą. Zdrowe tłuszcze to pożywka dla mózgu, dlatego każdego dnia powinniśmy dostarczać je z 3 źródeł: oliwy z oliwek, nasion i orzechów oraz tłustych ryb.
3. Pij dużo zielonej herbaty
Jeśli czujesz niepokój lub jesteś zestresowany, sięgnij po filiżankę zielonej herbaty. Zawiera silne przeciwutleniacze, w tym katechiny znane jako substancje chroniące mózg, a także inne składniki, które poprawiają pamięć i koncentrację, a także poprawiają odporność organizmu na stres.
4. Jedz produkty bogate w witaminę D
Nie bez powodu każdy z nas pomiędzy październikiem a kwietniem powinien suplementować witaminę D. Jej niski poziom wiąże się ze spadkiem nastroju i objawami depresji. Trudno jest uzyskać odpowiednią ilość witaminy D jesienią i zimą, ponieważ jej głównym źródłem jest światło słoneczne. Włącz więc do diety produkty, w których znajdziemy jej najwięcej. Będą to żółtka jaj, wątróbka czy tłuste sery.
Zobacz także:
5. Jedz kiszonki
Najnowsze badania ujawniają ogromne znaczenie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach, jako czynnika wpływającego na nasz nastrój. Zwiększenie ilości korzystnych dla jelit bakterii pomoże organizmowi radzić sobie ze stresem, zmniejszyć uczucie niepokoju i poprawić nastrój. Staraj się codziennie jeść produkty, które uległy procesowi fermentacji, takie jak kefir, kapusta kiszona czy kiszone ogórki.
6. Nie zapomnij o magnezie
Kiedy jesteśmy zestresowani, regularnie ćwiczymy czy pijemy duże ilości alkoholu, wyczerpujemy zgromadzone w organizmie rezerwy magnezu. Jego niedobór w pierwszej kolejności będzie objawiał się spadkiem nastroju, problemami z koncentracją oraz bezsennością.
Dlaczego dieta szczęścia nazywana jest dietą 3-dniową? Ponieważ jeśli przez 3 dni będziesz stosować się do tych zasad i komponować posiłki, biorąc je pod uwagę, zauważysz znaczną poprawę nastroju, staniesz się odporniejszy na stres, a pamięć i koncentracja się polepszą. Warto wypróbować zwłaszcza, jeśli czas od października do marca to dla ciebie czas, w którym najchętniej zapadłbyś w zimowy sen.