Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Justyna Antoszczyszyn

5 naturalnych lekarstw na kaca

Avatar placeholder
12.06.2024 11:54
5 naturalnych lekarstw na kaca
5 naturalnych lekarstw na kaca (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Nie ukrywajmy – alkohol to częsty towarzysz spotkań ze znajomymi i różnego typu imprez, podczas których bardzo łatwo przesadzić. Chwila zapomnienia ma jednak swoją cenę, której wysokość odczuwamy już następnego ranka. Mdłości, bóle głowy i wymioty można na szczęście załagodzić, sięgając po naturalne metody. Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby na kaca.

spis treści

1. Ostropest plamisty

Znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych ostropest plamisty jest jednym z najsilniej działających ziół wspomagających oczyszczanie wątroby z toksyn, także tych, które trafiają do naszego organizmu wraz z alkoholem. Organ ten odpowiedzialny jest m.in. za metabolizowanie szkodliwych związków przyjmowanych wraz z pożywieniem, napojami czy lekami, a roślina ta wspaniale spisuje się w roli suplementu usprawniającego zachodzące w wątrobie procesy. Jest to możliwe dzięki obecnej w jej składzie salimarynie, która bierze udział w neutralizacji szkodliwych czynników.

2. Węgiel aktywny

Poznaj mity na temat kaca
Poznaj mity na temat kaca [11 zdjęć]

Fakt: Picie dużej ilości alkoholu narusza centralny układ nerwowy, majstruje przy substancjach chemicznych

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
Działanie węgla aktywnego polega na wspomaganiu procesów detoksykacyjnych, dlatego substancja ta sprawdza się nie tylko w przypadku kaca, ale i innego typu zatruć
Działanie węgla aktywnego polega na wspomaganiu procesów detoksykacyjnych, dlatego substancja ta sprawdza się nie tylko w przypadku kaca, ale i innego typu zatruć

Nieprzyjemne objawy kaca pomoże zmniejszyć zażywany w formie tabletek węgiel aktywny. Jego działanie polega na neutralizowaniu szkodliwych substancji, które trafiają do naszego żołądka, dlatego często bywa stosowany w przypadku różnego typu zatruć pokarmowych. To także skuteczne lekarstwo na wzdęcia, niestrawność i biegunki, a także środek wykorzystywany w profilaktyce wielu schorzeń, m.in. dny moczanowej, zapalenia wątroby, choroby stawów, a nawet epilepsji. Wykazuje on silne działanie absorpcyjne – pochłania cząsteczki toksyn, gazów i bakterii, a następnie zostaje wydalony z organizmu.

3. Witaminy z grupy B

Jak nie dopuścić do kaca? Pomocne okazują się witaminy z grupy B, które w warunkach szpitalnych podawane są nietrzeźwym pacjentom wraz z elektrolitami. Przyjmowana w trakcie zakrapianej imprezy, a także następnego dnia, wspomoże oczyszczanie organizmu, co zmniejszy dolegliwości związane z wypiciem zbyt dużej ilości napojów wyskokowych. Największą skutecznością odznacza się kwas foliowy i tiamina. Suplementy można przyjmować razem z magnezem. Należy popijać je dużą ilością wody.

4. Soki warzywne

Związki wypłukane z organizmu przez alkohol świetnie uzupełnią koktajle warzywne
Związki wypłukane z organizmu przez alkohol świetnie uzupełnią koktajle warzywne

Soki przygotowane ze świeżych warzyw to kolejna skuteczna metoda zwalczania kaca. Zawarte w zielonych koktajlach substancje odżywcze świetnie uzupełniają braki powstałe na skutek destrukcyjnego działania alkoholu, a w dodatku wspomagają pracę układu pokarmowego i działają nawadniająco. Dobrym połączeniem jest marchewka, kapusta włoska i kiszony ogórek. Uznaniem imprezowiczów cieszy się także sok pomidorowy, który za sprawą zawartego w nim potasu wspomaga regenerację osłabionych mięśni i zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego.

5. Witamina C

Skutki zatrucia alkoholem zmniejsza także witamina C. Jej działanie polega na zwiększeniu ilości białych krwinek, co sprzyja usuwaniu etanolu z krwi, a także na eliminacji aldehydu octowego – substancji chemicznej, w którą przekształca się alkohol. To właśnie ten związek odpowiada za przykre objawy kaca, takie jak bóle głowy, nudności i wymioty. Witamina C może być zażywana zarówno przed planowanym piciem, jak i następnego dnia. Pamiętajmy jednak, że nie można zażywać jej w zbyt dużych ilościach.

Źródło: prevention.com

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze