Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

5 naukowo potwierdzonych sposobów na utrzymanie wagi po diecie

 Sylwia Stachura
25.11.2018 21:55
5 naukowo potwierdzonych sposobów na utrzymanie wagi po diecie
5 naukowo potwierdzonych sposobów na utrzymanie wagi po diecie (Grafika / Shutterstock)

Udało ci się – po wielu miesiącach wyciskania potów na siłowni i restrykcyjnego trzymania się diety osiągnęłaś swój cel i schudłaś. Osiągnięcie wymarzonej wagi świętujesz drinkiem i pudełkiem lodów?

Stare nawyki żywieniowe szybko wracają do łask, postanawiasz odpocząć od wyczerpujących treningów i po kilku tygodniach zauważasz, że nowe dżinsy robią się nieco ciasne. Co zrobić, aby uniknąć efektu jojo? Jak utrzymać wagę po diecie? Oto 5 naukowo potwierdzonych sposobów na podtrzymanie rezultatów odchudzania.

spis treści

1. Załóż dziennik odżywiania

Prowadzenie dziennika pozwoli ci kontrolować ilość spożywanego jedzenia oraz wielkość porcji
Prowadzenie dziennika pozwoli ci kontrolować ilość spożywanego jedzenia oraz wielkość porcji
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Jak utrzymać wagę po diecie? Jednym ze sposobów jest prowadzenie dzienniczka odżywiania. Ta prosta metoda pozwoliła wielu osobom zgubić zbędne kilogramy, może się też okazać przydatna dla wszystkich, którym zależy na utrzymaniu efektów odchudzania.

Prowadzenie dziennika jest banalnie proste – wystarczy zwykły zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystko, co zjadłaś danego dnia. Warto również przy poszczególnych posiłkach notować godzinę oraz wielkość porcji.

Po kilku dniach prowadzenia dietetycznych zapisków sama zauważysz, z czym masz największy problem i gdzie popełniasz błędy. Mogą to być nocne przekąski, zbyt małe śniadania albo nieregularność posiłków. W dzienniku wszystko będzie czarno na białym, co pozwoli ci wprowadzić zmiany w diecie i odżywiać się zdrowiej.

Aby pamiętnik przyniósł oczekiwane rezultaty, musisz być szczera. Nie ma sensu oszukiwać samej siebie, dlatego zapisuj wszystko, nawet najmniejszą przekąskę w ciągu dnia.

Dowiedz się więcej

W 2012 roku w czasopiśmie medycznym "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics" ukazało się badanie, które dowiodło, że prowadzenie dziennika odżywiania przyczynia się do odchudzania.

Kobiety biorące udział w eksperymencie prowadziły dzienniki i dzięki temu schudły średnio 3 kilogramy więcej od pań, które nie korzystały z notowania posiłków.

2. Uczyń ze zdrowego odżywiania swój nawyk

Jedzenie tego samego każdego dnia wydaje się nudne i męczące, ale wyniki badań są bezlitosne. Osoby, które trzymają się diety każdego dnia, również w weekendy i święta, mają większe szanse na utrzymanie stałej wagi. Niestety, wszelkie odstępstwa od normalnego sposobu odżywiania nie pozostają bez wpływu na sylwetkę.

Poza tym, wielu z nas spisuje cały dzień na straty po zjedzeniu pierwszej kalorycznej przekąski i kontynuuje niezdrowe odżywianie przez cały weekend.

Oszukiwanie na diecie sprawia, że tracisz kontrolę i jesteś bardziej skłonna do ulegania kolejnym pokusom. Dla wagi i zdrowia najlepsze jest trzymanie się zasad zdrowego odżywiania przez cały czas. Jeśli zdrowy styl życia stanie się twoim stylem, nie będziesz mieć problemów z kontrolą apetytu i przybieraniem na wadze.

3. Jedz więcej białka

Najwięcej białka znajduje się w mięsie (np. drobiu, chudej wołowinie), rybach, owocach morza, jajkach oraz roślinach strączkowych
Najwięcej białka znajduje się w mięsie (np. drobiu, chudej wołowinie), rybach, owocach morza, jajkach oraz roślinach strączkowych

Utrzymanie wagi po diecie będzie możliwe, jeśli uświadomisz sobie, że wciąż musisz przestrzegać kilku zasad. Naukowcy twierdzą, że efekty odchudzania można utrzymać dzięki stosowaniu diety niskokalorycznej, w której dominują produkty bogate w białko oraz ogranicza się ilość tłuszczy.

Białko to źródło energii i podstawowy budulec mięśni. Poza tym organizm potrzebuje więcej czasu na strawienie białka, dlatego po zjedzeniu posiłku zawierającego mięso lub ryby czujesz się najedzona przez dłuższy czas i nie masz ochoty na podjadanie.

Dzięki temu, że twoje posiłku będą bogate w białko, będziesz jeść mniej, co pozwoli ci utrzymać efekty odchudzania.

Najzdrowsze pomysły na śniadanie
Najzdrowsze pomysły na śniadanie [8 zdjęć]

Błonnik to ważny składnik pokarmowy, który reguluje układ trawienny. To bardzo ważne, aby w śniadaniu

zobacz galerię

4. Nie zapominaj o śniadaniu

Naukowcy potwierdzili, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który w dodatku ułatwia odchudzanie oraz utrzymanie efektów diety. Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Obesity Research" wykazały, że osoby, które codziennie jedzą śniadanie, łatwiej i szybciej chudną w porównaniu do tych, które unikają porannych posiłków.

Jeśli nie zjesz śniadania, wcale nie zaoszczędzisz kalorii. Wręcz przeciwnie – badacze dowiedli, że po ominięciu śniadania masz większą skłonność do podjadania w ciągu dnia i jesz większy obiad. Nawet jeśli rano nie czujesz głodu, powinnaś zjeść mały posiłek. Może to być jogurt grecki ze świeżymi owocami leśnymi posypany płatkami migdałów.

5. Bądź aktywna

Aby utrzymać prawidłową wagę, powinnaś regularnie ćwiczyć. Nie musisz się forsować – wystarczy jogging, jazda na rowerze, chodzenie albo taniec
Aby utrzymać prawidłową wagę, powinnaś regularnie ćwiczyć. Nie musisz się forsować – wystarczy jogging, jazda na rowerze, chodzenie albo taniec

Utrzymanie stałej wagi wymaga połączenia dwóch czynników – zdrowego odżywiania oraz regularnej aktywności fizycznej. Wcale nie musisz spędzać długich godzin na siłowni – wystarczy, że sport stanie się stałym elementem twojego dnia. Jeśli codziennie poświęcisz od 30 do 60 minut na aktywność fizyczną, łatwiej będzie ci utrzymać wagę i zapobiegniesz tyciu.

Ćwiczenia nie tylko sposób na odchudzanie, ale również na zdrowie. Dzięki regularnemu wysiłkowi można zminimalizować ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Podczas ćwiczeń wzmacniasz układ oddechowy i pracujesz nad mięśniami, które pozwalają ci utrzymać zdrową wagę.

Jeśli polubisz treningi i będziesz się zdrowo odżywiać, na pewno nie będziesz mieć problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych reguł wydają się być dwie złote zasady, których przestrzeganie powinno stać się naszym nadrzędnym celem w czasie starań o zgrabną sylwetkę. Pierwsz z nich, to "więcej zjadłeś - więcej ćwicz".  Ale przede wszystkim w trakcie diety odchudzającej zmień podejście do swojego odżywiania, nie bądź na żadnej diecie, zacznij się zdrowo odżywiać.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze