Trwa ładowanie...

Arnika górska - co to jest, zastosowanie, przeciwwskazania, nalewka

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.12.2023 16:14
Arnika górska to gatunek rośliny o wielu prozdrowotnych właściwościach.
Arnika górska to gatunek rośliny o wielu prozdrowotnych właściwościach. (Adobe stock)

Arnika górska to gatunek rośliny o wielu prozdrowotnych właściwościach. Nalewka na bazie tego zioła może być stosowana w przebiegu stanu zapalnego jamy ustnej. Co warto wiedzieć o arnice górskiej? Gdzie występuje ta roślina?

spis treści

1. Co to jest arnika górska?

Arnika górska (łac. Arnica montana), inaczej kupalnik górski to gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Gdzie występuje arnika górska? Arnica montana na kontynecie europejskim występuje przede wszystkim na terenach górskich i podgórskich. W Polsce na kupalnika górskiego natknąć się można w Górach Świętokrzyskich, Sudetach, Bieszczadach. Dodatkowo, arnika występuje na wielu obszarach Wyżyny Małopolskiej.

2. Lecznicze właściwości arniki górskiej

Arnika górska słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Surowiec zielarski stanowią kwiaty – ususzone, całe lub częściowo rozpadnięte koszyczki. W kwiatach występują między innymi związki flawonowe, laktony seskwiterpenowe, aminy, garbniki roślinne, fitosterole, karotenoidy, saponiny, olejki eteryczne, trójterpeny.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Kupalnik górski wykazuje działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, antybakteryjne, przeciwtrądzikowe oraz antyseptyczne. Oprócz tego, poprawia krążenie krwi w obrębie kończyn czy mózgu. Ziele pomaga złagodzić dolegliwości związane z:

Arnica montana to naturalny środek leczniczy, który może okazać się pomocny w walce z takimi problemami zdrowotnymi jak:

Maść arnikowa jest preparatem wzmacniającym naczynia włosowate. Środek ten należy stosować miejscowo na skórę w przypadku takich dolegliwości jak siniaki, obrzęki, wybroczyny, rany powstałe wskutek ukąszenia owadów.

Maść z arniki pomaga zniwelować opuchnięcia po stłuczeniach czy zwichnięciach. Zawarte w preparacie składniki przyspieszają wchłanianie płynu z wysięków, zwalczają stany zapalne, przyspieszają regenerację tkanek.

Gdzie kupić krem z arniki górskiej lub maść arnikową? Maści i kremy zawierające w swoim składzie arnikę górską dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych. 200 ml maści kosztuje około 13-14 złotych. Krem arnikowy jest nieco droższy. Za 50 ml tego produktu należy zapłacić 24 złote.

3. Zastosowanie arniki górskiej

Arnika górska, znana również jako Arnica montana, jest rośliną o szerokim spektrum zastosowań. Jej głównym zastosowaniem jest łagodzenie bólu i stanów zapalnych, dzięki czemu często stosowana jest w medycynie naturalnej i homeopatii.

Arnika górska ma właściwości przeciwzapalne, dlatego też stosuje się ją do leczenia siniaków, stłuczeń i obrzęków spowodowanych kontuzjami. Ma także działanie przeciwbólowe, co sprawia, że jest używana do złagodzenia bólu mięśni i stawów, a także do leczenia bólów głowy. Ponadto, arnika górska może pomóc w leczeniu oparzeń słonecznych.

4. Przeciwwskazania do stosowania arniki górskiej

Arnika górska jest rośliną o wielu dobroczynnych właściwościach, niestety nie wszyscy mogą po nią sięgać. Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania kupalnika górskiego jest nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych.

Maści, żele czy kremy z arniką nie są polecane osobom z rozległymi ranami skórnymi, oparzeniami trzeciego stopnia, ostrymi infekcjami skórnymi, rozległymi otarciami naskórka.

5. Gdzie kupić arnikę górską?

Arnikę górską można zbierać samodzielnie na przełomie czerwca i lipca. Opakowania z suszoną roślinę dostępne są również na wielu aukcjach internetowych ze zdrową żywnością i produktami medycyny naturalnej. Żele, kremy czy maści z arniką można kupić też w aptekach.

6. Arnika górska – nalewka

Nalewka z arniki górskiej może być stosowana bezpośrednio na skórę. Okłady z takiej mikstury pomagają zniwelować obrzęki, zasinienia skórne, stłuczenia, krwiaki. Dodatkowo, nalewką z koszyczków arniki można płukać jamę ustną w przebiegu stanu zapalnego.

Osoby, które chcą zrobić sobie okłady z tej rośliny powinny rozcieńczyć nalewkę trzykrotnie bądź maksymalnie dziesięciokrotnie. Po zwilżeniu czystej gazy leczniczym płynem, okład należy przykładać do miejsc chorobowo zmienionych. Nalewkę z arniki do przemywania jamy ustnej należy rozcieńczyć z wodą dziesięciokrotnie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze